Ołtarz boczny Najświętszego Serca Jezusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Tagi
ołtarz boczny sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01451
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
struktura ołtarzowa: druga połowa XVIII wieku; obraz: XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1774 roku opisywano dwa ołtarze boczne. Jeden pod wezwaniem św. Michała, drugi św. Władysława. W latach pięćdziesiątych XX wieku przywrócono ołtarzowi szaro-fioletową marmoryzację. W 1953 roku zakupiono od autorki – Jadwigi Rymarówny obraz Najświętsze Serce Jezusa. W 1973 roku ołtarz został odnowiony i odzłocony przez mistrza Bronisława Maksymowicza. Kolejne konserwacje przeprowadzano w latach 1998 i 1999.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny. Mensa w typie sarkofagowym, z krzyżem na ścianie frontowej, przysłaniana prostokątnym antepedium z czerwonej tkaniny z haftowanym złotem chrystogramem (IHS) na środku. Na nim prostopadłościenne tabernakulum zamknięte od dołu i od góry gzymsem. Na ściance frontowej drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym z przedstawieniem złotego kielicha z hostią z napisem „IHS” otoczoną glorią. Nastawa ołtarzowa na cokole, wysoka, o wklęsło-wypukłych krawędziach ujętych spływami i ceownicami, o bocznych częściach ustawionych skośnie. W polu retabulum obraz z przedstawieniem Najświętszego Serca Jezusa w ośmiobocznej, profilowanej ramie, powyżej którego dekoracja z płomienistego rocaille’a ujętego ceownicami z małżowiną. Zwieńczenie wklęsło-wypukłe zdobione kartuszem utworzonym z rocaille'u, zamknięte rocaille’m płomienistym. Struktura marmoryzowana w odcieniach szarego, profile i dekoracje złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz boczny świątyni jest przykładem sztuki okresu rokoka, która rozpowszechniła się w drugiej połowie XVIII wieku. Struktura nastawy jest stosunkowo prosta i płaska, jednak zdradza wpływy sztuki swojego czasu. Partie cokołu oraz opierające się na nich fragmenty obramowania nastawy są ustawione skośnie. Strukturę dekorują złocone ornamenty rocaille’owe w swej najbardziej rozwiniętej, płomienistej formie, ceownice odwrócone do wnętrza oraz spływy. Obraz Najświętszego Serca Jezysa został namalowany w 1953 roku przez krakowską artystkę Jadwigę Rymarównę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W 1973 roku ołtarz został odnowiony i odzłocony przez mistrza Bronisława Maksymowicza. Kolejne konserwacje przeprowadzano w latach 1998 i 1999.

Streszczenie

Ołtarz boczny kościoła w Górce Kościelnickiej powstał w drugiej połowie XVIII wieku i był wielokrotnie poddawany konserwacji. Jest przykładem dzieła rokokowego, co ujawnia się głównie w zastosowanych dekoracjach.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Ołtarz boczny Najświętszego Serca Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-najswietszego-serca-jezusa-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności