Nie są znane dzieje zabytku. Ołtarz powstał zapewne po wybudowaniu świątyni, czyli po 1939 roku.
Nastawa ołtarzowa przyścienna, architektoniczna, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem. Mensa skrzyniowa, prostopadłościenna, ustawiona na jednym stopniu. Antepedium trójpolowe, obramione profilowanymi listwami, w narożach ujęte skręconymi, złoconymi kolumnami. W środkowym polu hierogram IHS, w bocznych motywy kwiatu dziewięćsiłu. Portatyl w formie kamiennej płytki. Tabernakulum w kształcie niewielkiej prostopadłościennej szafki, ujęte w narożach skręconymi kolumnami o kapitelach kostkowych, podtrzymujących profilowany gzyms. Od frontu drzwiczki w formie prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym, z rytą dekoracją roślinną i aplikowanym złoconym kielichem. Nastawa płaska, flankowana skręconymi, złoconymi kolumnami, ustawionymi na cokołach, dekorowanych rozetką. Kolumny zwieńczone kostkowymi kapitelami z rozetkami, nad którymi przerwany przyczółek. Nad polem środkowym zredukowane belkowanie, z fryzem zdobionym ukośną kratką. Zwieńczenie ujęte dwoma wolutami z uskokiem, dekorowanymi na krańcach rozetkami pomiędzy którymi półokrągłe wycięcie i łaciński krzyż. W polu głównym obraz św. Józefa z Dzieciątkiem w prostokątnej ramie, dookoła obwiedziony szerokim profilowaniem. Struktura bejcowana, pokryta lakierem, detale i kolumny złocone.
Struktura ołtarza opiera się na wzorach wykształconych w sztuce nowożytnej. W polu głównym umieszczony jest obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty Józef został przedstawiony w tradycyjnej konwencji ikonograficznej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Syna Bożego oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie obrazu. Interesującym motywem w zdobieniu ołtarza są kwiaty dziewięćsiłu pospolitego, występującego na terenie babiogórskim. Dziewięćsił jest góralską nazwą rośliny, która według miejscowych wierzeń ma w sobie dziewięć mocy, które dają człowiekowi dziewięć sił, a te z kolei są dziewięć razy silniejsze od innych ziół. Z kolei zakonnicy roślinę tę zwali osetkiem Najświętszej Marii Panny.
Ołtarz boczny powstał zapewne po wybudowaniu świątyni, czyli po 1939 roku. Jego struktura opiera się na wzorach wykształconych w sztuce nowożytnej. W polu głównym umieszczony jest obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Interesującym motywem w zdobieniu ołtarza są kwiaty dziewięćsiłu pospolitego, który występuje na terenie babiogórskim. Dziewięćsił jest góralską nazwą rośliny, która według miejscowych wierzeń ma w sobie dziewięć mocy, które dają człowiekowi dziewięć sił, a te z kolei są dziewięć razy silniejsze od innych ziół.
Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-62