Rzeźbiony veraikon został wykonany prze W. Górkę w 28 października 1939 roku.
Okrągły medalion ujęty opaską z motywem korony cierniowej
oraz profilowanym pasem; wewnątrz płaskorzeźbiony wizerunek Chrystusa. Twarz ma trójkątną, o dużych, migdałowatych, zamkniętych oczach, prostym nosie, wąskich ustach; okoloną krótką, rozdwajającą się brodą oraz lekko kręconymi włosami. Na głowie ma koronę cierniową. Medalion ujęty motywem trójkątów oraz glorią złożoną z ułożonych naprzemiennie promieni strzępionych i falistych. Twarz Chrystusa polichromowana naturalistycznie z zaznaczonymi ranami na głowie; medalion i gloria złocone i srebrzone. Na odwrocie napis „Oblicze Pana Jezusa / Rzeźbił dnia 28/X. / w 1939 r. WGórka.”
Veraikon (chusta św. Weroniki) stanowi jeden z typów wizerunków twarzy Chrystusa, który miał powstać w nadnaturalny sposób (acheiropita) i uznany został za prawdziwy. W sztuce zachodniej veraikon ukazywany był na chuście trzymanej przez św. Weronikę lub anioły, a także jako samodzielny wizerunek twarzy Chrystusa cierpiącego w koronie cierniowej i aureoli czy glorii, jak na omawianej płaskorzeźbie.
przedstawienie twarzy Chrystusa powstałe w nadnaturalny sposób, na chuście św. Weroniki podczas drogi krzyżowej. Ukazywany jest jako
Silne zabrudzenia; drobne odpryski i przetarcia złoceń oraz srebrzeń.
Rzeźbiony veraikon został wykonany prze W. Górkę w 1939 roku. Veraikon stanowi jeden z typów wizerunków twarzy Chrystusa, który miał powstać w nadnaturalny sposób (acheiropita) i uznany został za prawdziwy. W sztuce zachodniej veraikon ukazywany był na chuście trzymanej przez św. Weronikę lub anioły, a także jako samodzielny wizerunek twarzy Chrystusa cierpiącego.
Paulina Kluz, "Veraikon", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/veraikon