Matka Boska z Lourdes

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
nawa kosciola
Identyfikator
DZIELO/11511
Kategoria
witraż
Ilość
1
Czas powstania
1939 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
szkło, ołów; witraż
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Witraż sprawiony do okna neogotyckiego kościoła, poświęconego w 1874 roku, w miejsce starszego przeszklenia.

Opis

Witraż w drugim przęśle od zachodu, w oknie południowym. Kompozycja w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem ostrym, podzielona pionową laską na dwie części, u góry z maswerkiem o motywie czteroliścia. Witraż ukazuje scenę objawienia się Matki Boskiej w Lourdes. W lewej części Matka Boska stojąca w grocie, w białej sukni, błękitnym płaszczu, przewiązana w pasie szarfą. Na prawej ręce ma zawieszony różaniec, wokół głowy dziesięć gwiazd. Spod stóp Marii wypływa źródło. W prawej części klęcząca św. Bernadeta ubrana w pomarańczową suknię, fioletową chustkę, na głowie biały welon. W tle pejzaż z wschodzącym słońcem. W górnej części dekoracja ornamentalna w postaci geometrycznych rozet. W polu czteroliścia godło z koroną, jabłkiem oraz skrzyżowanym berłem i mieczem. W dolnej części róże tworzące dekoracyjny pas. W prawym dolnym narożu napis: RYS. JAN MIKOŁAJSKI / ODREMONTOWALI / BRACIA PACZKA. U dołu prostokątne, białe pole z napisem: FUNDAVIT HEDVIGIS ORTYŃSKA EMERITA / MAGISTRA SCHOLAE / A.D. 1939 CURA PAROCHI JACOBI MORAJKA. Bogaty modelunek światłocieniowy, żywa kolorystyka.

Zarys problematyki artystycznej

Witraż pozostający w konwencji witraży dziewiętnastowiecznych niemieckich, wykonany w krakowskiej pracowni witrażownictwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Witraż z przedstawieniem sceny objawienia się Matki Boskiej w Lourdes. Ufundowany przez Jadwigę Ortyńską, wykonany w 1939 roku, według projektu Jana Mikołajskiego.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Lourdes", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-lourdes-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności