Nieznany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny południowy
Identyfikator
DZIELO/00953
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 120 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźbę nieznanego świętego umieszczono w nastawie ołtarzowej z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Po drugiej stronie ołtarza jest ustawiona rzeźba drugiego, również nieznanego świętego. Obie pochodzą z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego. W polu głównym ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Ecce Homo, a w zwieńczeniu Narodziny Marii.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na prostopadłościennym cokole. Figura ukazana frontalnie z głową skierowaną w prawą stronę; lewą ręką przytrzymuje opartą na biodrze księgę, prawa spoczywa na wysokości pasa. Twarz pociągła, szczupła, oczy duże, płytko rzeźbione, nos prosty, usta pełne; okolona długą brodą. Włosy krótkie, kręcone, poruszone. Święty ubrany jest w suknię z kołnierzykiem, z wąskimi rękawami z wywiniętym brzegiem, przepasaną w talii; tkanina ściśle przylega do ciała, jest delikatnie drapowana u spodu. Na lewe ramię ma narzucony płaszcz, opadający na plecy i bok, zawinięty na prawej nodze; tkanina silnie drapowana, z wywiniętym, skręconym brzegiem. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty i atrybuty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety w dotychczasowych badaniach nad wyposażeniem kościoła w Brodach nie ustalono autorów dekoracji rzeźbiarskiej ołtarzy bocznych. Również rozpoznanie ikonograficzne jest utrudnione, ze względu na brak cech charakterystycznych i rozpoznawalnych atrybutów. Być może rzeźba przedstawia świętego apostoła (księga w dłoni). Figurę cechuje delikatnie poruszony, choć stateczny układ ciała. Ekspresja dzieła wyrażona jest natomiast w partii szat o obfitych draperiach. Sposób rzeźbienia może wskazywać na trzecią ćwierć XVIII wieku.

Streszczenie

Rzeźba nieznanego świętego powstała prawdopodobnie w trzeciej ćwierci XVIII wieku, jako dekoracja rzeźbiarska ołtarza bocznego. Święty trzyma w dłoniach księgę, co może wskazywać, że figura przedstawia np. świętego apostoła.

Jak cytować?

Maria Działo, "Nieznany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-swiety-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności