Figura niezidentyfikowanego świętego powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, jako dekoracja rzeźbiarska jednego z ołtarzy bocznych.
Figura drążona z tyłu, ustawiona na podstawie na nieregularnym planie. Święty ukazany frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w prawo, prawa noga oparta na postumencie. Lewa ręka ugięta, wyciągnięta w bok, prawa złożona na piersi. Twarz ma podłużną, o wąskich, migdałowatych oczach, dużym nosie i wąskich, rozchylonych ustach, okoloną falowaną brodą oraz krótkimi włosami z grzywką nad czołem. Święty ubrany w złoconą, przylegającą do ciała, fałdowaną tunikę, przepasaną w talii oraz złocony płaszcz zapięty na piersi, opadający na ramiona z zarzuconą połą na prawą nogę. Polichromia ciała naturalistyczna.
Pierwotnie w lewej ręce święty trzymał drewnianą laskę (która obecnie znajduje się w rękach jednego z biskupów w ołtarzu bocznym), jakkolwiek brak innych atrybutów uniemożliwia jego identyfikację. Figurę charakteryzuje lekko poruszony, choć statyczny układ ciała, skupiający się na oparciu nogi na podstawie oraz ułożeniu rąk z jedną złożoną na piersi i drugą wyciągniętą w bok. Ruch odzwierciedlony jest również poprzez fałdowanie obfitych szat, ściśle przylegających do ciała, drapowanych w liczne, drobne fałdki. Sposób rzeźbienia figury pozwala wskazać czas jej powstania na drugą połowę XVII wieku.
Silne przetarcia partii złoceń, zabrudzenia.
Figura niezidentyfikowanego świętego powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku jako dekoracja rzeźbiarska jednego z ołtarzy bocznych. Pierwotnie w lewej ręce święty trzymał drewnianą laskę, jakkolwiek brak innych atrybutów uniemożliwia jego identyfikację.
Paulina Kluz, "Niezidentyfikowany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/niezidentyfikowany-swiety