Niezidentyfikowany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
lewy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/03371
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura niezidentyfikowanego świętego powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, jako dekoracja rzeźbiarska jednego z ołtarzy bocznych.

Opis

Figura drążona z tyłu, ustawiona na podstawie na nieregularnym planie. Święty ukazany frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w prawo, prawa noga oparta na postumencie. Lewa ręka ugięta, wyciągnięta w bok, prawa złożona na piersi. Twarz ma podłużną, o wąskich, migdałowatych oczach, dużym nosie i wąskich, rozchylonych ustach, okoloną falowaną brodą oraz krótkimi włosami z grzywką nad czołem. Święty ubrany w złoconą, przylegającą do ciała, fałdowaną tunikę, przepasaną w talii oraz złocony płaszcz zapięty na piersi, opadający na ramiona z zarzuconą połą na prawą nogę. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Pierwotnie w lewej ręce święty trzymał drewnianą laskę (która obecnie znajduje się w rękach jednego z biskupów w ołtarzu bocznym), jakkolwiek brak innych atrybutów uniemożliwia jego identyfikację. Figurę charakteryzuje lekko poruszony, choć statyczny układ ciała, skupiający się na oparciu nogi na podstawie oraz ułożeniu rąk z jedną złożoną na piersi i drugą wyciągniętą w bok. Ruch odzwierciedlony jest również poprzez fałdowanie obfitych szat, ściśle przylegających do ciała, drapowanych w liczne, drobne fałdki. Sposób rzeźbienia figury pozwala wskazać czas jej powstania na drugą połowę XVII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne przetarcia partii złoceń, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura niezidentyfikowanego świętego powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku jako dekoracja rzeźbiarska jednego z ołtarzy bocznych. Pierwotnie w lewej ręce święty trzymał drewnianą laskę, jakkolwiek brak innych atrybutów uniemożliwia jego identyfikację.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Niezidentyfikowany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/niezidentyfikowany-swiety

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności