Matka Boża Wspomożycielka Wiernych

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Krzyszkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Tagi
Matka Boska rzeźba rzeźba religijna
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy
Identyfikator
DZIELO/26042
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura mogła powstać na przełomie XIX i XX wieku. Była wymieniona w inwentarzu z 1923 roku jako Matka Boska Różańcowa.

Opis

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem ustawiona na niskiej, ciemnobrązowej podstawie. Maria ukazana frontalnie, w wykroku, z głową lekko przechyloną w lewo; prawą ręką podtrzymuje Dzieciątko, w lewej trzyma złote berło. Twarz ma owalną, o młodzieńczych i regularnych rysach; oczy ma skierowane w dół, prosty, długi nos i wąskie usta. Jasnobrązowe, falowane włosy spływają jej na plecy. Na głowie ma złoconą, otwartą koronę. Jest ubrana w czerwoną suknię przewiązaną w pasie złoconym sznurem oraz niebieski płaszcz z beżową podszewką, spięty na piersi klamrą, okrywający ramiona, nogi i podtrzymywany z przodu. Dzieciątko w pozycji siedzącej, frontalnie, ze skrzyżowanymi nogami, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma niebieską kulę. Ma owalną twarz, małe oczy, wąski nos i niewielkie usta, na policzkach rumieńce, a na głowie krótkie, jasne, kręcone włosy. Jest ubrane w jasną, długą tunikę.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba przedstawia Matkę Boską Wspomożenia Wiernych. Temat ten zyskał popularność na przełomie XIX i XX wieku, co wiązało się z szerzeniem jej kultu przez prężnie rozwijające się w tym czasie Towarzystwo św. Franciszka Salezego, popularnie nazywane salezjanami. Święty Jan Bosko, założyciel zgromadzenia, w trudnych chwilach wzywał Marię i poświęcił jej zbudowany w 1868 roku dzięki swoim staraniom macierzysty kościół zgromadzenia w Turynie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura mogła powstać na przełomie XIX i XX wieku. Przedstawia Matkę Boską Wspomożenia Wiernych. Temat ten zyskał popularność na przełomie XIX i XX wieku dzięki Towarzystwu św. Franciszka Salezego, popularnie nazywanemu salezjanami.

Bibliografia

Zawiski Mieczysław, "Dzieje parafii pod wezwaniem świętej Anny w Krzyszkowicach w latach 1896-1984", Kraków 1996

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boża Wspomożycielka Wiernych", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boza-wspomozycielka-wiernych

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności