Dzieje zabytku nie są znane.
Feretron składa się z pełnoplastycznej rzeźby Najświętszej Marii Panny Niepokalanej ustawionej na prostopadłościennej skrzyni, nad którą wznosi się baldachim. Skrzynia ujęta przy krawędziach profilowanymi listwami. Ma otwory na drążki. Baldachim wsparty na czterech kabłąkach utworzonych z cęg, o wklęsło-wypukłym zarysie, z krawędziami obwiedzionymi profilowanymi listwami z podwieszonym stylizowanym lambrekinem. Na baldachimie rzeźbione przedstawienie z dwoma uskrzydlonymi główkami anielskimi pośród obłoków, ujmującymi gorejące serce w glorii. Podstawa i podniebienie baldachimu polichromowane w kolorze jasnoniebieskim, pozostałe elementy srebrzone i złocone.
Figura Marii ustawiona na kuli imitującej glob, ukazana frontalnie, z rękami złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma prostokątną, o wąskich, małych oczach, prostym nosie i niewielkich ustach; okoloną długimi włosami, opadającymi na plecy. Ubrana jest w srebrzoną suknię, przepasaną w talii i złocony płaszcz zarzucony na ramiona i zawinięty z przodu postaci. Wokół jej głowy nimb z 12 gwiazdami. Polichromia ciała naturalistyczna.
Feretron (łac. feretrum) jest to przenośny, obustronny obraz lub rzeźba umieszczona na podstawie, w którą wsuwa się drążki, służące do dźwigania. W Kościele katolickim wykorzystywany podczas uroczystych procesji.
Figura znajdująca się w feretronie przedstawia Matkę Boską Niepokalanie Poczętą w typie samodzielnego wizerunku Marii, który wykształcił się w XVII wieku. Ikonografia Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w sztukach plastycznych wykształciła się w związku z kultem tejże długo przed ogłoszeniem dogmatu o Niepolanym Poczęciu, co miało miejsce dopiero w 1854 roku. Wizerunek Niepokalanej kształtował się na średniowiecznych przedstawieniach Niewiasty Apokaliptycznej, dlatego symbole tej ostatniej, takie jak wieniec z 12 gwiazd, półksiężyc lub księżyc, słońce i smok (który przybrał później postać węża) zostały stałymi elementami ikonografii Immaculaty. Samodzielny wizerunek Marii, bez towarzyszących jej innych postaci, biblijnych symboli, ani Dzieciątka Jezus, a stojącej z dłońmi złożonymi w geście modlitwy został wypracowany w XVII wieku.
Dobry.
Feretron z figurą Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej powstał w XIX wieku.
Agata Felczyńska, Paulina Kluz, "Feretron z figurą Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-z-figura-najswietszej-marii-panny-niepokalanie-poczetej