Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
Chrystus Zmartwychwstały rzeźba religijna
Miejsce przechowywania
plebania (?)
Identyfikator
DZIELO/04441
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 80 cm
Inne wymiary – podstawa: 27 x 24 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Rzeźba pełna ukazująca Chrystusa Zmartwychwstałego przedstawionego całopostaciowo, w lekkim kontrapoście, z delikatnie zaznaczoną muskulaturą i głową lekko opuszczoną. Jezus ma jasną karnację, twarz pociągłą o prostym nosie, okoloną długą brodą i falującymi brązowymi włosami spływającymi na plecy i prawe ramię. Jest ubrany w udrapowany czerwony płaszcz w diagonalnym układzie zarzucony na lewe ramię i owijający się wokół prawego biodra, łączący się pod lewą ręką. W lewej dłoni wtórnie dodana chorągiew w postaci purpurowej tkaniny z krzyżem na drewnianym drzewcu z resztkami złocenia, prawa dłoń wzniesiona w geście błogosławieństwa. Postać ustawiona na niewysokim postumencie imitującym skalny blok.

Zarys problematyki artystycznej

Moment zmartwychwstania Chrystusa nie został opisany w żadnej z Ewangelii, wiadomo jedynie, co stało się następnego poranka. Artyści skupiali się zatem na ukazaniu w tym przedstawieniu faktu zwycięstwa nad śmiercią. Od czasów baroku zmartwychwstały Chrystus wskazuje prawą ręką w stronę nieba i ten gest jest zapowiedzią nadchodzącego wniebowstąpienia. W drugiej ręce trzyma chorągiew triumfalną będącą właśnie znakiem jego zwycięstwa. Purpura płaszcza symbolizuje władzę, jest też kolorem Boga. Z kolei niebieski, który w niektórych ujęciach dekoruje spodnią stronę płaszcza jest kolorem firmamentu, symbolem nieba i nieskazitelności. Zestaw zastosowanych środków wyrazu świadczy o wyjątkowej wadze zmartwychwstania Chrystusa dla dziejów zbawienia.
Rzeźbiarz wydłużył nadmiernie korpus ciała, lecz prawidłowo przedstawił fałdy płaszcza, który sprawia wrażenie uszytego z grubej tkaniny. Zgodnie z konwencją przedstawień religijnych i dziewiętnastowieczną modą rzeźbę cechuje łagodny wyraz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne przybrudzenie powierzchni polichromii i ślady po drewnojadach, wyraźne spękania drewna na prawym ramieniu, wokół lewego nadgarstka i na tylnej stronie rzeźby.

Streszczenie

Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego została wykonana w XIX wieku. Artyści w tego typu przedstawieniach skupiali się na ukazaniu momentu triumfu nad śmiercią. Zgodnie z konwencją przedstawień religijnych i dziewiętnastowieczną modą rzeźbę cechuje łagodny wyraz.

Bibliografia

Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności