Dwa anioły

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Krzyszkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/26048
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska, Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Według źródeł ołtarze zostały wykonane przez nieznanego rzeźbiarza, Pachomia, w drugiej połowie XVIII wieku. Prawdopodobnie jest on również autorem figur w ołtarzu głównym, w tym rzeźb aniołów. Nastawa razem z dekoracją rzeźbiarską pierwotnie stanowiły część wyposażenia kaplicy dworskiej w Krzyszkowicach. Zostały uratowane z jej pożaru i przeniesione do wybudowanego w latach 1856-1860 drewnianego kościoła wzniesionego na miejscu kaplicy. Świątynię tę wraz z wyposażeniem przeniesiono w 1874 roku w miejsce, w którym znajduje się obecnie. Figury były najpewniej odnawiane razem z ołtarzem głównym w latach 1900 i 1948.

Opis

Pełnoplastyczne figury klęczących aniołów usytuowane w zwieńczeniu ołtarza głównego. Postacie są zwrócone w trzech czwartych do wewnątrz, ku ołtarzowi, mają pochylone głowy. Anioł z lewej strony ołtarza składa ręce w geście modlitwy, anioł z prawej prawą rękę ma opuszczoną, a lewą uniesioną przed sobą. Ich twarze są szerokie, oczy małe, nosy i usta niewielkie; okolone brązowymi, falowanymi włosami przylegającymi do głowy i opadającymi im na karki. Mają nagie torsy, a złocone draperie opasują im biodra, uda i kolana. Ich skrzydła są złożone i złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Wszystkie figury z ołtarza posiadają cechy formalne pozwalające przypisać ich wykonanie temu samemu rzeźbiarzowi, najpewniej wspomnianemu Pachomiowi. Posiadają zbliżone rysy twarzy i sposób rzeźbienia włosów. Figury modelowane są w sposób nieco uproszczony i ukazane w sztywnych pozach. Poziom ich wykonania świadczy o mniej wprawnym twórcy, zapewne z warsztatowym wykształceniem, działającym w lokalnie.
Anioły z ołtarza głównego kościoła w Krzyszkowicach zostały ukazane w typowej konwencji ikonograficznej, ze skrzydłami utworzonymi z ptasich piór. Anioły często jedynie asystowały w większych scenach, stanowiąc np. część świty, muzykując i bawiąc się lub jak w tym przypadku - adorując wizerunek w ołtarzu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Rzeźby mogły być odnawiana wraz z ołtarzem w latach 1900 i 1948.

Streszczenie

Rzeźby aniołów zostały wykonane wraz z ołtarzem w drugiej połowie XVIII wieku, być może przez rzeźbiarza Pachomia. Pochodzą z dawnego wyposażenia kaplicy dworskiej i razem z ołtarzem została przeniesiona do nowego kościoła.

Bibliografia

Zawiski Mieczysław, "Dzieje parafii pod wezwaniem świętej Anny w Krzyszkowicach w latach 1896-1984", Kraków 1996
Künstle Karl, "Ikonographie der christlichen Kunst, Bde. 1-2", Freiburg 1928

Jak cytować?

Agata Felczyńska, Paulina Kluz, "Dwa anioły", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dwa-anioly-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności