Matka Boska z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
Matka Boska z Dzieciątkiem rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
północna część ściany tęczowej
Identyfikator
DZIELO/24514
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstała w pierwszej połowie XVII wieku.

Opis

Figura ustawiona na niskiej, nieregularnej podstawie oraz na cokole ujętym spływami wolutowymi z monogramem maryjnym na froncie. Matka Boska ukazana frontalnie, przechylona na prawo, lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, w prawej trzyma berło. Twarz ma owalną, o migdałowatych oczach, długim nosie i wąskich ustach, okoloną długimi, brązowymi, falowanymi włosami. Ubrana jest w suknię oraz obfity, silnie drapowany płaszcz zarzucony na ramiona i zawinięty z przodu postaci. Dzieciątko w pozycji siedzącej, ze skulonymi nogami, zwrócone frontalnie, lewą rękę z jabłkiem królewskim wyciąga przed siebie, prawą w geście błogosławieństwa wyciąga w bok. Twarz ma kwadratową, o pełnych policzkach, dużych oczach, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ubrane jest w tunikę. Na głowach obu postaci korony zamknięte. Figury polichromowane naturalistycznie w partiach ciała, szaty i atrybuty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Figura Marii wykonana jest jeszcze w tradycji późnogotyckich madonn, o czym świadczy układ jej ciała łukowato przechylonego w prawo, stanowiącego przeciwwagę dla Dzieciątka podtrzymywanego na lewym ramieniu. Twarze Marii i Jezusa posiadają łagodne rysy, bliskie rzeźbom siedemnastowiecznym. Obficie drapowane szaty, zwłaszcza w partii płaszcza Marii, modelowane są miękko i plastycznie, jakkolwiek wywinięty z przodu fragment tkaniny stanowi jeszcze reminiscencję szesnastowiecznej plastyki.

Streszczenie

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstała w pierwszej połowie XVII wieku. Wykonana jest jeszcze w tradycji późnogotyckiej.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-38

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności