Krucyfiks procesyjny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo morte rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/11199
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
figura: druga połowa XVII wieku; krzyż: XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 65 cm
wysokość – 140 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 70 cm
Szerokość figury – 50 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego została wykonana zapewne w drugiej połowie XVII wieku. W XX wieku zamocowano ją do nowego krzyża.

Opis

Figura umarłego Chrystusa przybita trzema gwoździami do krzyża o trójlistnym zakończeniu ramion. Ciało Jezusa w dużym zwisie, z ramionami układającymi się na kształt szerokiej litery „V”, z głową opadającą na prawe ramię, ze stopami skrzyżowanymi w układzie prawa na lewą. Twarz ma szczupłą, o zamkniętych oczach i dużym nosie, okoloną krótką brodą i brązowymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało szczupłe, ale silnie umięśnione, z podkreślonymi żebrami i mostkiem klatki piersiowej. Perizonium białe, krótkie, zawieszone na podwójnym, złoconym sznurze, odsłaniające prawe biodro, ze zwisem tkaniny na prawym boku. Polichromia ciała naturalistyczna z zaznaczonymi śladami męki.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii krzyża, zabrudzenia figury.

Streszczenie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego została wykonana zapewne w drugiej połowie XVII wieku. W XX wieku została zamocowana do nowego krzyża.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks procesyjny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-procesyjny

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności