Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
krucyfiks rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny Ukrzyżowania
Identyfikator
DZIELO/09069
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, pozłocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 170 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura powstała najpewniej w drugiej połowie XVII wieku. Prawdopodobnie podczas remontu świątyni w latach 1903-1914 rzeźba została zamontowana wtórnie do prostego ołtarza.

Opis

Figura umarłego Chrystusa przybita jest trzema gwoździami do prostego krzyża. Ciało w lekkim zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, układających się w delikatny łuk, głowa opada bezwładnie na prawe ramię, nogi są delikatnie ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła, o łagodnych rysach i niskim czole, zamkniętych oczach, dużym nosie i rozchylonych ustach, okolona krótką, rozdwajającą się brodą oraz silnie kręconymi włosami opadającymi na prawy bark. Na głowie korona cierniowa. Ciało wychudzone, smukłe, o miękko modelowanej muskulaturze oraz silnie zaznaczonych żebrach i mostku klatki piersiowej, z podkreślonymi liniami ścięgien w partiach ramion i nóg. Biodra przepasane ekspresyjnie drapowanym perizonium zawieszonym na podwójnym sznurze, sięgającym połowy ud, odsłaniającym prawe biodro, ze zwisem rozwianej tkaniny na prawym boku. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała z zaznaczonymi śladami męki, perizonium i korona cierniowa pozłacane. W górnej części krzyża banderola z inskrypcją „I.N. / R.I.”.



Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z Wieliczki charakteryzuje miękko i plastycznie kształtowane, nieco idealizowane ciało ze szczegółowo zaznaczonymi elementami anatomicznymi. Figura ukazana jest w typie Cristo morte, a więc umarłego Jezusa, po tym jak skonał na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia i spękania warstwy polichromii, zabrudzenia całej figury.

Streszczenie

Figura powstała najpewniej w drugiej połowie XVII wieku. Prawdopodobnie podczas remontu świątyni w latach 1903-1914 rzeźba została zamontowana wtórnie do prostego ołtarza. Figura ukazana jest w typie Cristo morte, a więc umarłego Jezusa, po tym jak skonał na krzyżu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Wieliczka. Kościół pw. św. Sebastiana", Kraków 2011

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-38

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności