Figura niezidentyfikowanego biskupa (Św. Stanisław?)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Rabka-Zdrój
Miejscowość
Rabka-Zdrój
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny przy północnej ścianie prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/05814
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1664 rokiem (?)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 72 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – szer. 17 cm, wys. 3 cm, gł. 14 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba niezidentyfikowanego biskupa (św. Stanisława?) powstała najpewniej przed 1664 rokiem. Prawdopodobnie stanowiła element dekoracji figuralnej dawnej ambony. Po zamontowaniu nowego wyposażenia w XVIII wieku, została zdemontowana i w późniejszym czasie wtórnie ustawiona w jednym z ołtarzy bocznych.

Opis

Figura nieopracowana z tyłu; ustawiona na niskiej nieregularnej podstawie. Święty ukazany frontalnie z ugiętą prawą nogą i rękami zgiętymi w łokciach, w tym prawą wyciągniętą w bok z dłonią w geście błogosławieństwa. Twarz ma owalną o prostokątnej żuchwie, niewielkich oczach, krótkim, prostym nosie i małych ustach, okoloną krótkimi włosami skręconymi w pukle. Na głowie ma złoconą infułę z dwoma taśmami. Ubrany jest w albę, rokietę i mucet polichromowane w kolorze ciemnego brązu. Na ramiona ma narzuconą złoconą kapę, zapiętą klamrą w formie czworoliścia, zawiniętą z przodu, na prawej nodze. Na stopie ma but, a na dłoni złoconą rękawiczkę. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, niektóre elementy stroju złocone (infułą, kapa, rękawiczka).





Zarys problematyki artystycznej

Prawdopodobnie figura przedstawia św. Stanisława, na co wskazuje typowy sposób ukazania tego świętego w stroju biskupim oraz twarzy bez brody. Być może w brakującej lewej dłoni biskup trzymał pastorał, zaś w miejscu lewej stopy mogła znajdować się niewielka figurka Piotrowina.
Omawiana rzeźba razem z figurami Ewangelistów powstała w tym samym czasie i została wykonana przez tego samego twórcę. Najpewniej grupa tych figur pochodzi z dawnego wyposażenia kościoła w Rabce. Ikonografia, a także niewielka wysokość i głębokość rzeźb mogą wskazywać na to, że stanowiły one niegdyś dekorację figuralną ambony i mogły być ustawione w płytkich niszach kosza oraz na zaplecku lub na baldachimie. Ambona w kościele rabczańskim wymieniona była po raz pierwszy w aktach wizytacji w 1664 roku, zatem omawiane figury razem z kazalnicą mogły powstać przed tym rokiem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Brak lewej dłoni i lewej stopy; liczne przetarcia, spękania i ubytki polichromii i złoceń, silne zabrudzenia. Pęknięcie wzdłuż korpusu z tyłu figury; rzeźba wzmocniona drutami.

Streszczenie

Figura niezidentyfikowanego biskupa (św. Stanisława?) powstała najpewniej przed 1664 rokiem. Prawdopodobnie stanowiła element dekoracji figuralnej dawnej ambony. Po zamontowaniu nowego wyposażenia w XVIII wieku, została zdemontowana i w późniejszym czasie wtórnie ustawiona w jednym z ołtarzy bocznych.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Figura niezidentyfikowanego biskupa (Św. Stanisław?)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/figura-niezidentyfikowanego-biskupa-sw-stanislaw

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności