Chór muzyczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Rabka-Zdrój
Miejscowość
Rabka-Zdrój
Tagi
ornament rokokowy sztuka późnobarokowa sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zachodnia część nawy
Identyfikator
DZIELO/05773
Kategoria
chór muzyczny
Ilość
1
Czas powstania
1775-1778 rok
Fundator
ks. Andrzej Antałkiewicz
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Z inicjatywy proboszcza rabczańskiego Andrzeja Antałkiewicza, najpewniej przy wsparciu kolatora świątyni Józefa Wielopolskiego wybudowano parapet chóru muzycznego z prospektem organowym. Według Liber memorabiliom „1775 I[ch]m[iłoś]ci X[iądz] Pleban dał podwyższyć podsiębitki dla niskości w kościele zkontraktował Organmaistra na organy i snicyrza na chur którym pokilkanaset złotych zadał zadatku i wypłacił złt 4200”. Jak wskazuje napis na kartuszu organy „AD / MAIOREM DEI GLORIAM / AEDIFICATUM ET INAUREATUM ANNO D[OMI]NI 1778 / Die 17 7bri”. Budowa prospektu organowego i chóru muzycznego miała związek z przebudową i modernizacją świątyni wykonaną w latach 1775-1778. Według napisu w prezbiterium kościół był „Odnowiony całkowicie i ozdobiony ołtarzami wraz z organami i chórem przez plebana w Roku pańskim 1778 (...)”.
W latach 1975-1976 krakowska Pracownia Konserwacji Zabytkowych Organów przeprowadziła konserwację i rekonstrukcję instrumentu. W czasie prac odkryto w nim list z Tyńca adresowany do organmistrza Jakuba Stankiewicza z Zatora, który w niedługim czasie po wybudowaniu nowych organów w Rabce, naprawiał je. Podczas prac konserwatorskich chóru odkryto deski z elementami dawnej polichromii, przedstawiającej kasetony i scenę Chrystusa podczas Sądu Ostatecznego lub Zmartwychwstanie (?), zapewne pozostałości malowideł z XVII wieku. W 1988 roku zamontowano brakujące elementy instrumentu, tj. silnik oraz wiatrownicę elektryczną.


Opis

Parapet chóru muzycznego oparty na dwóch filarach. Balustrada na planie wklęsło-wypukłym, z wybrzuszoną środkową częścią, pełna, na cokole w formie wałka, alternowana czterema pilastrami o trzonach w postaci wolut; zakończona profilowanym gzymsem. Na balustradzie, na osiach podpór rokokowe wazony. W polach rocaille'owe płyciny w formie leżącego prostokąta. Cokół na osi pilastrów dekorowany rocaille'm; pośrodku rocaille'owy kartusz z napisem: „AD/ MAIOREM DEI GLORIAM./ EDIFICATUM ET INAURATUM/ ANNO D'NI 1778/ DIE 17 7.BRIS”. Parapet z podwieszonym lambrekinem. Parapet chóru w całości polichromowany na sposób imitujący marmoryzację w kolorze białym z szarym żyłkowaniem, ornamentyka złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Struktura parapetu chóru muzycznego jest architektoniczna, ale o płynnej, wklęsło-wypukłej linii charakterystycznej dla architektury późnobarokowej. Dekoracja prospektu skupiona jest na ornamentyce rocaille'owej, z wykorzystaniem przetworzonych przez ornament elementów architektonicznych, jak rocaille'owe spływy wolutowe w partiach pilastrów balustrady, rokokowe konsolki czy „ponacinany”, wybrzuszony cokół. Wykorzystano tu również zdobniczy motyw podwieszonego lambrekinu oraz klasycystyczno-rokokowe wazony.



Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii, zabrudzenia.

Streszczenie

Z inicjatywy proboszcza rabczańskiego Andrzeja Antałkiewicza, najpewniej przy wsparciu kolatora świątyni Józefa Wielopolskiego w latach 1775-1778 wybudowano parapet chóru muzycznego z prospektem organowym. Zarówno późnobarokowa struktura, jak i rokokowa dekoracja jest charakterystyczna dla czasu powstania dzieła.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Szydłowski Tadeusz, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, cz. 3: Województwo krakowskie, t. 1, z. 1: Powiat nowotarski", Warszawa 1938
Kowalczyk Kamil, "Miejsca kultu religijnego w Rabce Zdroju", Kraków 2003
Ceklarz Katarzyna, "Monografia Muzeum im. Władysława Orkana", Rabka 2010

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Rabce Zdroju, Liber Memorabiliom Parochiae Rabka, s. 30.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chór muzyczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chor-muzyczny-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności