Epitafium Stanisławy z Machnickich Mieszkowskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Igołomia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
epitafium Stanisława z Machnickich Mieszkowska
Miejsce przechowywania
nawa, ściana północna
Identyfikator
DZIELO/01815
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1895 roku
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 60 cm
wysokość – 43 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Płyta epitafijna została wykonana po 1895 roku.

Opis

Płyta epitafijna w kształcie leżącego prostokąta. W polu kuta inskrypcja: "D[EO] O[OPTIMO] M[AXIMO] / Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / STANISŁAWA z MACHNICKICH / MIESZKOWSKA / UR(ODZONA) DN(IA) 19/II 1852 ZM(ARŁA) D(NIA) 31/X 1877 R(OKU)"

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna z końca XIX wieku została poświęcona Stanisławie z Machnickich Mieszkowskiej (1852-1877). Epitafium charakteryzuje prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych płyt kommemoratywnych z końca XIX wieku. Płyta została wykonana w tym samym warsztacie, co znajdujące się w kościele inne epitafia członków rodziny zmarłej: epitafium Wincentego Macieja Grzymały Perskiego, zmarłego w 1895 roku oraz epitafium Marii z Perskich Machnickiej, zmarłej w 1865 roku. Prawdopodobnie wymienione płyty zostały razem zamówione i wykonane po śmierci Wincentego Macieja Grzymały Perskiego w 1895 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium z końca XIX wieku, upamiętniające Stanisławę z Machnickich Mieszkowską (1852-1877). Płyta została wykonana w tym samym warsztacie, co znajdujące się w kościele inne epitafia członków rodziny zmarłej: epitafium Wincentego Macieja Grzymały Perskiego, zmarłego w 1895 roku oraz epitafium Marii z Perskich Machnickiej, zmarłej w 1865 roku. Prawdopodobnie wymienione płyty zostały razem zamówione i wykonane po śmierci Wincentego Macieja Grzymały Perskiego w 1895 roku.

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Stanisławy z Machnickich Mieszkowskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-stanislawy-z-machnickich-mieszkowskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności