Tablica epitafijna została wykonana po 1895 roku.
Tablica epitafijna w kształcie leżącego prostokąta. W polu kuta inskrypcja „D[EO] O[PTIMO] M[AXIMO] / Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) MARYA Z PERSKICH / MACHNICKA / UR(ODZONA) DN(IA) 24/III 1824. ZM(ARŁA) DN(IA) 23/III 1865 / NAJUKOCHAŃSZEJ MATCE / WDZIĘCZNE DZIECI”.
Tablica epitafijna z końca XIX wieku została poświęcona Marii z Perskich Machnickiej (1824-1865). Epitafium charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ono do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z końca XIX wieku. Tablica została wykonana w tym samym warsztacie, co inne epitafia znajdujące się w kościele: epitafium Wincentego Macieja Grzymały Perskiego, zmarłego w 1895 roku oraz epitafium Stanisławy z Machnickich Mieszkowskiej, zmarłej w 1877 roku. Prawdopodobnie wymienione dzieła zostały zamówione i odkute po śmierci Wincentego Macieja Grzymały Perskiego w 1895 roku.
Dobry.
Jedna z dziewiętnastowiecznych tablic epitafijnych znajdujących się w kościele, upamiętniająca Marię z Perskich Machnicką, zmarłą w 1865 roku. Tablica została wykonana w tym samym warsztacie, co inne epitafia znajdujące się w kościele: epitafium Wincentego Macieja Grzymały Perskiego, zmarłego w 1895 roku oraz epitafium Stanisławy z Machnickich Mieszkowskiej, zmarłej w 1877 roku. Prawdopodobnie wymienione dzieła zostały zamówione i odkute po śmierci Wincentego Macieja Grzymały Perskiego w 1895 roku.
Maria Działo, "Epitafium Marii z Perskich Machnickiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-marii-z-perskich-machnickiej