Epitafium Marii z Perskich Machnickiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Igołomia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
epitafium Maria z Perskich Machnicka
Miejsce przechowywania
nawa, ściana południowa
Identyfikator
DZIELO/01813
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1895 roku
Fundator
dzieci Marii z Perskich Machnickiej
Technika i materiał
marmur czarny, techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 60 cm
wysokość – 43 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Tablica epitafijna została wykonana po 1895 roku.

Opis

Tablica epitafijna w kształcie leżącego prostokąta. W polu kuta inskrypcja „D[EO] O[PTIMO] M[AXIMO] / Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) MARYA Z PERSKICH / MACHNICKA / UR(ODZONA) DN(IA) 24/III 1824. ZM(ARŁA) DN(IA) 23/III 1865 / NAJUKOCHAŃSZEJ MATCE / WDZIĘCZNE DZIECI”.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna z końca XIX wieku została poświęcona Marii z Perskich Machnickiej (1824-1865). Epitafium charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ono do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z końca XIX wieku. Tablica została wykonana w tym samym warsztacie, co inne epitafia znajdujące się w kościele: epitafium Wincentego Macieja Grzymały Perskiego, zmarłego w 1895 roku oraz epitafium Stanisławy z Machnickich Mieszkowskiej, zmarłej w 1877 roku. Prawdopodobnie wymienione dzieła zostały zamówione i odkute po śmierci Wincentego Macieja Grzymały Perskiego w 1895 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Jedna z dziewiętnastowiecznych tablic epitafijnych znajdujących się w kościele, upamiętniająca Marię z Perskich Machnicką, zmarłą w 1865 roku. Tablica została wykonana w tym samym warsztacie, co inne epitafia znajdujące się w kościele: epitafium Wincentego Macieja Grzymały Perskiego, zmarłego w 1895 roku oraz epitafium Stanisławy z Machnickich Mieszkowskiej, zmarłej w 1877 roku. Prawdopodobnie wymienione dzieła zostały zamówione i odkute po śmierci Wincentego Macieja Grzymały Perskiego w 1895 roku.

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Marii z Perskich Machnickiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-marii-z-perskich-machnickiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności