chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Igołomia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01784
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XVII/XVIII wiek
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; drewno rzeźbione, polichromowane
Wymiary podstawowe
wysokość – 131 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dzieło powstało z fundacji proboszcza w Igołomi ks. M. B. Olszyńskiego, doktora teologii.

Opis

Chrzcielnica osadzona na wysokim postumencie wmurowanym w ścianę, prostopadłościennym cokole, z trzonem w typie gruszkowym oraz czarą z puklami i profilowanym brzegiem. Na trzonie herb Przyjaciel i sygle wokół niego: "MB O[LSZYŃSKI] / S[ANCTAE] T[HEOLOGIAE] D[OCTOR] / P[AROCHUS] I[GOLOMIENSIS]". Pokrywa w kształcie ażurowej świątynki, na rzucie sześcioboku, ujętej spływami wolutowymi, nakryta czaszą ozdobioną liśćmi akantu, z popiersiem Boga Ojca błogosławiącego z kulą w dłoni; wewnątrz św. Jana Chrzciciel chrzczący Jezusa w Jordanie.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica powstała zapewne z inicjatywy proboszcza parafii, M. B. Olszyńskiego, doktora teologii. Jej forma z trzonem w typie gruszkowatym i masywną czarą półkulistą z puklami należy do typowych dzieła pochodzących z ośrodka kamieniarskiego w Dębniku koło Krzeszowic, którym od lat dwudziestych XVII wieku do 1953 roku administrowali karmelici bosi z Czernej. Pierwotnie zapewne wolnostojąca, na okrągłym cokole, obecnie wmurowana częściowo w ścianę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry

Streszczenie

Typowa dla siedemnastego i osiemnastego wielu chrzcielnica wykonana w ośrodku kamieniarskim w Dębniku pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. Jej fundatorem – na co wskazują wykute na trzonie litery – był ksiądz M. B. Olszyński, proboszcz parafii w Igołomi, doktor teologii.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Wiśniewski Jan, "Dekanat miechowski", Radom 1917

Jak cytować?

Józef Skrabski, "chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-40

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności