Epitafium Michała i Barbary Piegłowskich

kościół
płyta nagrobna
1847 rok
drewno rzeźbione; olej na blasze, blacha złocona
wysokość – 58 cm x 59 cm; pole tablicy: 52 cm x 42 cm; średnica tond: 22 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Epitafium ufundowane przez przez dzieci i wnuki zmarłych Michała i Barbary Piegłowskich.

Epitafium utworzone z cokołu, tablicy inskrypcyjnej i dwóch okrągłych portretów zwieńczonych krzyżem. Cokół z czterema arkadkami pod nim i dwiema tarczami z godłami herbów Nałęcz i Rawicz zwieńczonymi koroną. Nad nią klejnot herbu Nałęcz (kobieta z przepaską na czole trzymająca w rękach rogi jelenia) oraz obok niego litery „B. G”. Na tablicy inskrypcja: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Michałowi Felixowi z Piegłowa / w 86. r(oku) wieku swego / i / Barbarze z Grotów / w 80. r(oku) życia zmarłym / PIEGŁOWSKIM / Najlepszym Rodzicom wdzięczne / i przywiązane dzieci wraz z wnu/kami ten pomnik 1847. r(oku) wystawili / z prośbą Wiernych o pobożne wes/tchnienie za Ich dusze do / Boga”. Nad tablicą okrągłe obrazy z portretami zmarłych, ukazanych w popiersiu. Kobieta o starczej twarzy, długim nosie, otwartych migdałowatych oczach i zaciśniętych ustach, czarnych włosach okrytych prześwitującym czepcem. Ubrana jest w niebieską suknię z niewielkim dekoltem i koronkowym kołnierzem. Mężczyzna ukazany w trzech czwartych, zwrócony w prawo, o wyrazistej twarzy, z długim nosem, otwartymi oczami, zaciśniętymi ustami i z krótkimi brązowymi włosami. Ubrany jest w białą koszulę z wysokim kołnierzem z żabotem oraz czarny płaszcz. Portrety osadzone w profilowanych ramach spiętych od góry łukiem w kształcie oślego grzbietu z żabkami, zwieńczonym krzyżem o ramionach zakończonych stylizowanym astwerkiem.

Epitafium utrzymane w konwencji neogotyckiej z wykorzystaniem motywów łuku w ośli grzbiet z żabkami, maswerkowych łuków i płomienistego astwerku – motywu ornamentalnego niezwykle popularnego w dobie późnego gotyku.

Bardzo dobry.

Epitafium Michała i Barbary Piegłowskich o formach neogotyckich powstało w 1847 roku.

Józef Skrabski, "Epitafium Michała i Barbary Piegłowskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-michala-i-barbary-pieglowskich