Św. Piotr i św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
malarstwo religijne św. Paweł św. Piotr
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/00860
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1907 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 150 cm
wysokość – około 250 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1907 roku proboszcz Bolechowic zadecydował o zamówieniu nowego obrazu. Poprosił księdza Józefa Kaczmarczyka, wicerektora Seminarium Duchownego oraz docenta na Uniwersytecie Jagiellońskim, o namalowanie wizerunku apostołów Piotra i Pawła, patronów parafii, na zasuwę ołtarza głównego, który miał być stosowany wymiennie z podniszczonym płótnem ze sceną ukrzyżowania.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem apostołów św. Piotra i św. Pawła ukazanych w całej postaci. Po lewej stronie św. Piotr w prawej ręce złożonej na piersi trzyma klucze, lewą zaś obejmuje odwrócony krzyż. Głowę ma wzniesioną, twarz o wysokim czole, brwi ściągnięte, nos prosty, usta wąskie. Okalają ją pukle siwych włosów i krótka broda. Ubrany jest w długą, fioletową tunikę i jasnobeżowy płaszcz okrywający ramiona. Po prawej stronie stoi św. Paweł, w prawej ręce trzyma miecz skierowany ostrzem do dołu, w lewej zamkniętą księgę. Jego twarz okalają długa ciemna broda i ciemne, krótki włosy. Święty jest ubrany w brązową tunikę i zielony płaszcz okrywający lewe ramię. Wokół głów postaci okrągłe nimby , obaj mają bose stopy, fałdy ich szat są obfite, miękkie. W tle syntetyczny pejzaż. W prawym dolnym rogu sygnatura i data „x. Dr. J. Kaczmarczyk / 1907.”

Zarys problematyki artystycznej

Piotr i Paweł są, tak jak w tym przypadku, często ukazywani razem. Wynika to z ich szczególnej roli wśród apostołów. Jezus uczynił Piotra głową Kościoła, a Paweł po cudownym nawróceniu prowadził z sukcesem pracę misyjną. W kościele katolickim są wspominani jednego dnia – 29 czerwca. Ich najstarsze, wspólne przedstawienie pochodzi z II wieku. Namalowany w 1907 roku obraz koresponduje jednoznacznie z wezwaniem kościoła i ukazując świętych w ponadczasowych strojach, z atrybutami, dzięki którym można ich rozpoznać.
Autor dzieła był duchownymi oraz malarzem i konserwatorem amatorem. Jego obrazy podejmują głównie tematykę religijną. Te z podobnego okresu można potkać m.in. w kościołach w Kozach (Św. Józef, 1908), czy Morawicy (Wizja św. Franciszka, 1907).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, miejscowo widoczne spękania warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obraz przedstawiający świętych Piotra i Pawła został namalowany w 1907 roku przez księdza i malarza amatora Józefa Kaczmarczyka.

Bibliografia

Künstle Karl, "Ikonographie der christlichen Kunst, Bde. 1-2", Freiburg 1928

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Piotr i św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-i-sw-pawel-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności