Matka Boska Różańcowa ze św. Dominikiem

malarstwo XX wieku Matka Boska Różańcowa sztuka pierwszej połowy XX wieku
ołtarz przytęczowy północny
DZIELO/02015
pierwsza połowa XX wieku (po 1913 roku)
olej na płótnie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym nadwieszonym z uskokiem z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem przekazującej różaniec św. Dominikowi. W lewej części obrazu ukazana Maria, tronująca pośród obłoków, w pozycji siedzącej, zwrócona w trzech czwartych w lewo, pochylona. Lewą wyciągniętą przed siebie ręką podaje różaniec, prawą obejmuje Dzieciątko siedzące na jej kolanach, w dłoni trzyma berło. Maria ma owalną twarz, o okrągłych oczach skierowanych w dół, małym nosie i ustach, okoloną brązowymi włosami ukrytymi pod welonem. Wokół głowy ma nimb gwieździsty. Ubrana jest w czerwoną suknię, niebieski płaszcz zarzucony na ramiona i opadający na kolana oraz zielony welon. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo. Prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma jabłko królewskie. Twarz ma okrągłą, o dużych oczach skierowanych w dół, małym nosie i ustach, okoloną jasnymi, kręconymi, krótkimi włosami. Wokół głowy ma nimb krzyżowy. Ubrane jest w białą, długą tunikę. W prawej części obrazu, przed Marią klęczy św. Dominik, skierowany profilem w prawo, z uniesioną głową i rękami wyciągniętymi ku Marii, ujmującymi różaniec. Twarz ma szczupłą, z oczami skierowanymi w górę, dużym nosem i małymi ustami, okoloną krótkimi włosami z tonsurą na głowie. Ubrany jest w biały habit i czarny płaszcz. Na stopach ma sandały. Przed nim leży czarna księga i pies trzymający w pysku zapaloną pochodnię. W dolnej części obrazu widoczny pejzaż, w górnej niebo wypełnione chmurami i uskrzydlonymi główkami anielskimi, ułożonymi w krąg wokół Marii.

Obraz przedstawia tradycyjną ikonografię Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem. Postać tego świętego jest niezwykle silnie związana z kultem różańca. Według legendy ukazała mu się Matka Boska i wręczyła różaniec, zachęcając do odmawiania jego tajemnic, dlatego też św. Dominik uznawany jest za pierwszego propagatora modlitwy różańcowej. Dominikowi towarzyszy pies trzymający w pysku pochodnię, gdyż według legendy jego matka, Joanna z Azy, przed narodzeniem syna, miała sen. Urodziła w nim biało-czarnego psa trzymającego zapaloną pochodnię, którą podpalił cały świat. Jest to symboliczne odwołanie do Dominika, jako założyciela zakonu dominikanów, którzy noszą białe habity i czarne płaszcze. Dominikanie, jako zakon kaznodziejski miał rozpalić Słowem Bożym cały świat. Wizerunek psa ma również dwojakie znaczenie, gdyż Zakon Kaznodziejski potocznie określany jako dominikanie (od imienia założyciela Dominika), określany był również jako „Domini canes”, czyli psy Boga.

Dobry.

Obraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem powstał w pierwszej połowie XX wieku, ale po 1913 roku. Postać świętego jest niezwykle silnie związana z kultem różańca. Według legendy ukazała mu się Matka Boska i wręczyła różaniec, zachęcając do odmawiania jego tajemnic, dlatego też święty uznawany jest za pierwszego propagatora modlitwy różańcowej.

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
"Maryja Orędowniczka Wiernych. Ikonografia nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce, t. 2", Warszawa 1987

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Matka Boska Różańcowa ze św. Dominikiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-ze-sw-dominikiem-1