Obraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny namalował Stanisław Bochyński w 1899 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta o dolnym i górnym boku zamkniętym łukiem nadwieszonym. W centrum kompozycji unosząca się na obłokach Maria, podtrzymywana przez anioły, ukazana frontalnie z szeroko rozłożonymi na boki rękami. Twarz owalna z wąskimi ustami, długim nosem, wzrokiem skierowanym ku górze, włosy jasne. Maria ubrana jest w różową suknię, przewiązaną w talii beżowym paskiem, na ramiona ma założony niebieski płaszcz, silnie drapowany, a na głowie jasnobeżowy welon z prawym końcem zarzuconym przez lewe ramię. Poniżej dwa anioły unoszące na swoich ramionach Matkę Boską. Anioł po lewej stronie ubrany jest w czerwoną tunikę, a anioł po prawej w żółtą tunikę. Powyżej, po bokach Marii dwa małe putta również unoszące Matkę Boską. Skrzydła aniołów w kolorze biały. W dolnej części obrazu tło pochmurne, w górnej złocone. W prawym, dolnym narożu obrazu sygnatura: „S. Bochyński / 1899”. Rama drewniana, profilowana, złocona.
Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (łac. assumptio Beatae Mariae Virginis in coelum) jest udzielonym Matce Boskiej przez Boga nadprzyrodzonym przywilejem, na mocy którego po zakończeniu ziemskiego życia została wzięta do nieba z duszą i ciałem. Dogmat o Wniebowzięciu został ogłoszony dopiero 1 listopada 1950 przez papieża Piusa XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus”, jednak świadectwo na temat końca życia Marii pojawiało się już w świadectwach patrystycznych, np. w „Panarionie” Epifaniusza (IV w.). Obok terminu „wniebowzięcie” (assumptio) stosowano także „zaśnięcie” (dormitio) oraz „przejście” (transitus). Obraz przedstawia typowy sposób ukazania tego tematu w sztuce, w której Maria jest unoszona przez anioły do nieba. Autorem dzieła jest Stanisław Bochyński, malarz urodzony w Łącku w 1860 roku. Artysta był studentem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Największy zbiór jego prac znajduje się w klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach.
Obraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny namalował Stanisław Bochyński w 1899 roku. Malarz był studentem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Największy zbiór jego prac znajduje się w klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach.
Maria Działo, "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wniebowziecie-najswietszej-marii-panny-5