Stanisław Bochyński urodził się w 1860 roku w Łącku. Malarstwa uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1878-1879 oraz 1884-1887. Artysta odnowił polichormię ścienną w kościele klarysek w Starym Sączu (1889 r.). Bochyński jest także autorem kilku innych polichromii: w jezuickim kościele pw. św. Ducha w Nowym Sączu (1890 r.), którą miał za zadanie wykonać "w stylu matejkowym, jak kościół P. Marii w Krakowie, według wskazówek prof. Łuszczkiewicza", w kościele św. Anny w Nowym Targu (wraz z Adolfem Bocheńskim, 1903 r.) i w kościele w Łącku (1911 r.). Jedna z jego prac (polichromia w kościele klarysek w Starym Sączu) została mocno skrytykowana przez Stanisława Tomkowicza na posiedzeniu Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej: "[wnętrze] zeszpeconem zupełnie zostało przez bezstylowe, liczne i krzykliwe pomalowanie dokonane w roku przeszłym".
Bochyński pracował także dla staniąteckiego klasztoru, gdzie wykonał szereg obrazów, między innymi cykl 17 akwareli ilustrujących wydarzenia z okresu pierwszej wojny światowej w Staniątkach, obraz z Matką Boską, św. Marią Magdaleną i św. Janem; "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny" na zasuwie ołtarza głównego (1908 r.), "Opatrzność Bożą", "Rozmowę św. Benedykta ze Scholastyką". Ponadto uczestniczył w odnawianiu dzieł sztuki zniszczonych w wyniku działań wojennych, m.in. pochodzących z Tyńca XVII-wiecznego cyklu obrazów ukazujących dzieje Kazimierza Odnowiciela oraz XVIII-wiecznego cyklu „ćwiczenia duchowe życia zakonnego”, a także obrazów przedstawiających fundatorów klasztoru w Staniątkach.
Ponadto malarz jego autorem licznych obrazów rozsianych po kościołach Małopolski, tj. "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny" w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowym Targu (1899 r.), "Trójca Święta" w kościele Św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie (1909 r.), a także obrazy z przedstawieniem św. Kingi, znajduące się w klasztorze klarysek w Starym Sączu. Swoje prace sygnował zwykle jako "S. Bochyński". Z zakresu malarstwa świeckiego znane są dwie jego prace: "Portret A. Tillowej" i "Portret kobiety", które znajdują się w Muzeum Ziemi Przemyskiej.
Na początku XX wieku artysta osiadł w miejscowości Maniowy, koło Harklowej, gdzie otworzył zakład fotograficzny.
Maria Działo-Nosal, "Stanisław Ludwik Bochyński", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/ludzie/stanislaw-ludwik-bochynski