Trójca Święta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Tarnawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba religijna Trójca Święta zwieńczenie
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/08767
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII lub pierwsza połowa XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
Inne wymiary – wys. figur ok. 140 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figury pochodzą z ołtarza głównego z dawnej parafii w Sułkowicach, przywiezionego do Tarnawy w 1967, gdzie poddane zostały konserwacji.

Opis

Grupa płaskorzeźbiona złożona z figury Chrystusa i Boga Ojca w otoczeniu obłoków oraz gołębicy Ducha Świętego. Po lewej stronie postać siedzącego Chrystusa, zwrócona w trzech czwartych do wewnątrz. Jego lewa ręka spoczywa na piersi, prawą przytrzymuje krzyż. Ma twarz o wyraźnych rysach, małym nosie oraz szeroko otwartych oczach; okoloną zarostem; włosy długie, opadają na plecy w postaci fal. Ciało o wyraźnie zarysowanej anatomii. Figura w partii bioder przepasana jest płaszczem spływającym na nogi i zawieszonym na prawym ramieniu; tkanina obficie drapowana w duże fałdy i delikatne załamania. Po prawej stronie siedząca postać Boga Ojca, zwrócona w trzech czwartych na zewnątrz. Lewą rękę wysuwa w bok, prawą w geście błogosławieństwa wyciąga przed siebie. Głowę ma skierowaną w prawą stronę, delikatnie pochyloną, spogląda w dół. Ma podłużną twarz o starczych rysach i niewielkim nosie, która jest okolona długą siwą brodą, spływającą na pierś; włosy krótkie, delikatnie falowane. Postać ubrana w tunikę, przepasaną w talii, o obficie marszczonej tkaninie, ściśle przylegającej do ciała; płaszcz zawinięty na prawym ramieniu, spoczywa na kolanach w formie obficie fałdowanej, ciężkiej draperii. Między postaciami kula w otoczeniu obłoków i uskrzydlonych główek anielskich. Całość wieńczy gołębica Ducha Świętego w glorii promienistej. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała; obłoki, kula i gołębica srebrzone; szaty, atrybuty i gloria złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Trójca Święta w omawianym dziele została ukazana w tradycyjnym, nowożytnym typie ikonograficznym. Boga Ojca przedstawiono pod postacią starca, a Chrystusa jako mężczyznę w sile wieku ubranego w obszerny płaszcz. Ponad nimi unosi się gołębica Ducha Świętego, która ma rozłożone w locie skrzydła. Chrystus trzyma krzyż, symbol własnej męki. Ten sposób ujęcia stworzył Tycjan, malując „Triumf Trójcy Świętej”. Usadowił Boga Ojca i Chrystusa na wspólnym tronie z chmur, a nad nimi umieścił unoszącą się gołębicę. Pomysł rozwinął Peter Paul Rubens na obrazie pod tym samym tytułem, namalowanym między 1620 a 1625 rokiem i przechowywanym w Staatsgalerie Neuburg należącej do Bayerische Staatsgemäldesammlungen. W jego ujęciu dwie osoby Trójcy stawiają stopy na globie otoczonym dołem przez trzy aniołki. Obraz stał się inspiracją dla wielu przedstawień ołtarzowych oraz fresków. Kompozycja była rozpowszechniana za pomocą rycin i stała się podstawą dla wielu późniejszych odwzorowań. Opierają się na nich m.in. dziewiętnasto- i dwudziestowieczne dzieła przechowywane w kościołach w Trybszu, Dobczycach, Waksmundzie, Przytkowicach, Pelczowie, Stryszowie i innych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Płaskorzeźba z przedstawieniem Trójcy Świętej tronującej w obłokach znajduje się w zwieńczeniu ołtarza głównego kościoła w Tarnawie. Wraz z nastawą została w 1967 roku przeniesiona tutaj z Sułkowic. Kompozycję oparto na bardzo popularnym, nowożytnym wzorze ikonograficznym.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Piątkowska Łucja, "Parafie Ziemi Bocheńskiej", Bochnia 2004
Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Trójca Święta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/trojca-swieta-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności