Dzieje zabytku nie są znane.
Na profilowanym, prostopadłościennym postumencie ustawiona pełnoplastyczna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojącej na niebieskim globie ziemskim, depczącej węża z czerwonym jabłkiem w pysku i podtrzymującej różaniec. Maria jest ubrana w długie, złocone szaty, na lewym ręku podtrzymuje analogicznie ubrane Dzieciątko. Obie postaci w koronach zamkniętych. Po bokach i na górze pełnoplastyczne wizerunki aniołków siedzących na obłokach i podtrzymujących części różańca oraz różany wieniec nad głową Marii. Całość otoczona ażurową strukturą utworzoną z esowato akantowo-rocaille'owych wygiętych wolut, na których ustawiony jest bogato dekorowany lambrekinem baldachim. W zwieńczeniu gloria promienista z monogramem maryjnym w obłokach. Odsłonięte partie ciała postaci polichromowane naturalistycznie, pozostałe fragmenty srebrzone i złocone; postument w kolorze jasnozielonym ze złoconymi profilami.
W feretronie znajduje się figura Matki Boskiej Różańcowej, która została oparta na typie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Czerpanie z dawnych rozwiązań ikonograficznych i wykorzystanie ich do nowych tematów było i wciąż jest bardzo częstym zjawiskiem w sztuce europejskiej. O powielaniu tego zabiegu można mówić w przypadku przedstawienia Niepokalanej, opartego na typie Madonny Apokaliptycznej, które silnie oddziaływało na formującą się ikonografię Matki Boskiej Różańcowej. Z wykształconego w XVI wieku przedstawienia Niepokalanej zaczerpnięto ustawienie Marii boso na globie, depczącej węża trzymającego jabłko w pysku. Korona na głowie Marii stała się atrybutem Królowej Różańca Świętego oraz 12 apostołów. Wraz z towarzyszącymi jej aniołkami trzyma wspólnie sznur różańca, co podkreśla nadrzędną rolę modlitwy, w tym przypadku szczególnie różańcowej.
Feretron z figurą Matki Boskiej Różańcowej został wykonany w XVIII wieku, o czym świadczą jego forma oraz zastosowana ornamentyka, czerpiąca z zasobu późnobarokowych dekoracji takich jak lambrekin, rocaille czy złączne ze sobą woluty różnej wielkości.
Dobry.
Feretron z figurą Matki Boskiej Różańcowej powstał w XVIII wieku, o czym świadczą jego forma oraz zastosowana ornamentyka. Figurę oparto na typie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, ustawiając Marię boso na globie, depczącą węża trzymającego jabłko w pysku.
Agata Felczyńska, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-3