Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Tarnawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
feretron Matka Boska Różańcowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/08761
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków (?)
Technika i materiał
drewno, techniki snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 89 cm
wysokość – 174 cm
głębokość – 37 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Na profilowanym, prostopadłościennym postumencie ustawiona pełnoplastyczna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojącej na niebieskim globie ziemskim, depczącej węża z czerwonym jabłkiem w pysku i podtrzymującej różaniec. Maria jest ubrana w długie, złocone szaty, na lewym ręku podtrzymuje analogicznie ubrane Dzieciątko. Obie postaci w koronach zamkniętych. Po bokach i na górze pełnoplastyczne wizerunki aniołków siedzących na obłokach i podtrzymujących części różańca oraz różany wieniec nad głową Marii. Całość otoczona ażurową strukturą utworzoną z esowato akantowo-rocaille'owych wygiętych wolut, na których ustawiony jest bogato dekorowany lambrekinem baldachim. W zwieńczeniu gloria promienista z monogramem maryjnym w obłokach. Odsłonięte partie ciała postaci polichromowane naturalistycznie, pozostałe fragmenty srebrzone i złocone; postument w kolorze jasnozielonym ze złoconymi profilami.

Zarys problematyki artystycznej

W feretronie znajduje się figura Matki Boskiej Różańcowej, która została oparta na typie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Czerpanie z dawnych rozwiązań ikonograficznych i wykorzystanie ich do nowych tematów było i wciąż jest bardzo częstym zjawiskiem w sztuce europejskiej. O powielaniu tego zabiegu można mówić w przypadku przedstawienia Niepokalanej, opartego na typie Madonny Apokaliptycznej, które silnie oddziaływało na formującą się ikonografię Matki Boskiej Różańcowej. Z wykształconego w XVI wieku przedstawienia Niepokalanej zaczerpnięto ustawienie Marii boso na globie, depczącej węża trzymającego jabłko w pysku. Korona na głowie Marii stała się atrybutem Królowej Różańca Świętego oraz 12 apostołów. Wraz z towarzyszącymi jej aniołkami trzyma wspólnie sznur różańca, co podkreśla nadrzędną rolę modlitwy, w tym przypadku szczególnie różańcowej.
Feretron z figurą Matki Boskiej Różańcowej został wykonany w XVIII wieku, o czym świadczą jego forma oraz zastosowana ornamentyka, czerpiąca z zasobu późnobarokowych dekoracji takich jak lambrekin, rocaille czy złączne ze sobą woluty różnej wielkości.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Feretron z figurą Matki Boskiej Różańcowej powstał w XVIII wieku, o czym świadczą jego forma oraz zastosowana ornamentyka. Figurę oparto na typie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, ustawiając Marię boso na globie, depczącą węża trzymającego jabłko w pysku.

Bibliografia

Moisan-Jablonski Christine, "Matka Boska Różańcowa" , [w:] "Maryja. Orędowniczka wiernych" , Warszawa 1987 , s. 44-94
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Piątkowska Łucja, "Parafie Ziemi Bocheńskiej", Bochnia 2004

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności