Św. Sebastian

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w północnej kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/02036
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Sebastiana powstała razem z ołtarzem w pierwszej ćwierci XVIII wieku.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu. Święty Sebastian ukazany frontalnie, przywiązany do pnia drzewa. Lewa ręka ugięta i uniesiona, prawa opuszczona, obie przywiązane do gałęzi. Nogi lekko ugięte w kolanach, przywiązane w kostkach do pnia. Twarz ma kwadratową, o migdałowatych oczach, skierowanych w górę, ściągniętych brwiach, małym nosie i ustach. Włosy krótkie, kręcone i brązowe. W partii bioder święty przewiązany krótką, złoconą tkaniną zawiązaną na prawym boku. Ciało ma szczupłe, z zarysowaną muskulaturą w partii torsu, przebite trzema srebrzonymi strzałami. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Sebastian był żołnierzem, niektóre przekazy wspominają, że pełnił funkcję dowódcy w straży samego Dioklecjana. Pewnego razu sprzeciwił się cesarzowi w sprawie prześladowań chrześcijan, za co został przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami. Ten moment męczeństwa świętego ilustruje omawiana rzeźba. Dalsze przekazy informują, że ciało na wpół żywego świętego odnalazła św. Irena i przywróciła go do zdrowia. Święty ponownie udał się do cesarza, aby przeciwstawić się prześladowaniom, za co został zatłuczony pałkami na śmierć.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, widoczne zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Sebastiana powstała razem z ołtarzem w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Święty Sebastian był żołnierzem, za to że sprzeciwił się cesarzowi w sprawie prześladowań chrześcijan, został przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Sebastian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-sebastian-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności