Św. Maria Magdalena

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Rabka-Zdrój
Miejscowość
Rabka-Zdrój
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XVIII wieku patronka światyni
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/05784
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
początek XIX wieku (przed 1811)
Technika i materiał
olej na płótnie naklejonym na deskę
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Marii Magdaleny powstał na początku XIX wieku. Został zamontowany do nowo sprawionego do kościoła ołtarza głównego (1811).

Opis

Obraz w formie trapezu o wklęsłych bokach i podstawie, zamknięty łukiem falistym, o ściętych dolnych narożach. W centrum ukazana pokutująca św. Maria Magdalena pośród skał.
Święta przedstawiona do pasa, zwrócona w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową oraz dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma owalną, o łagodnych rysach, zamkniętych oczach, krótkim nosie i pełnych ustach, okolona długimi, ciemnobrązowymi włosami opadającymi na plecy i ramiona. Ubrana jest w ciemną brązowo-zieloną szatę zarzuconą na ramiona i plecy. Święta ukazana w ciemnej grocie, przed nią na skale ustawiona puszka na wonności, czaszka i krzyż. W tle widoczne zachmurzone niebo.


Zarys problematyki artystycznej

Na obrazie ukazano świętą w popularnej konwencji przedstawieniowej, w jaskini lub pośród skał, modlącej się, z przypisanymi jej atrybutami takimi jak krzyż, czaszka i puszka na wonności. Kompozycja wykonana została niewątpliwie w oparciu o wzór graficzny. W obrazie za pomocą jednego źródła światła wydobyto z ciemnego tła groty twarz Marii Magdaleny oraz jej atrybuty - czaszkę i puszkę. Dzieło namalowane zostało poprawnie, z zastosowaniem ciepłej, brunatnej kolorystyki, oraz miękkiego światłocienia, nie wykazuje jednak większych walorów artystycznych.
Maria Magdalena była jedną z niewiast, które podążyły za Chrystusem. W Piśmie Świętym została opisana jako kobieta, z której Jezus wypędził siedem demonów (Łk 8, 2). Święta ta była obecna przy ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa. Część biblistów utożsamiało ją również z opisaną w Piśmie nierządnicą oraz siostrą Marty i Łazarza. Po wniebowstąpieniu Jezusa Maria Magdalena razem z rodzeństwem i innymi towarzyszami wyruszyła w podróż statkiem pozbawionym steru i dopłynęła do Marsylii. Na miejscu nawrócili oni parę książęcą, św. Łazarz został biskupem Marsylii, a Maria Magdalena udała się do pustelni na 30 lat. Omawiany obraz przedstawia pokutującą w pustelni Marię Magdalenę. Zgodnie z ikonografią święta ma rozpuszczone włosy, a jej ciało zakryte jest brązowym płaszczem pokutnym. Krzyż, czaszka i księga, które leżą przed nią na skale symbolizują pokutę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz uszkodzony wzdłuż krawędzi, spękane podobrazie w kilku miejscach; krakelury na całej powierzchni; ściemniały werniks, silne zabrudzenia.

Streszczenie

Obraz św. Marii Magdaleny powstał na początku XIX wieku. Przedstawia pokutującą w pustelni Marię Magdalenę. Zgodnie z ikonografią święta ma rozpuszczone włosy, a jej ciało zakryte jest brązowym płaszczem pokutnym. Krzyż, czaszka i księga, które leżą przed nią na skale symbolizują pokutę.

Bibliografia

Kowalczyk Kamil, "Miejsca kultu religijnego w Rabce Zdroju", Kraków 2003
Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Maria Magdalena ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-maria-magdalena-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności