Św. Józef z Dzieciątkiem

płótno, farba olejna
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0

Obraz św. Józefa został ufundowany przez ks. Józefa Macaka w 1888 roku i umieszczony na zasuwie ołtarza głównego.

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym. W centrum kompozycji ukazany św. Józef trzymający na kolanach Dzieciątko Jezus i nauczający je. Józef przedstawiony w pozycji siedzącej, do wysokości łydek, zwrócony w trzech czwartych w lewo. Prawą ręką obejmuje Dzieciątko, lewą przytrzymuje otwartą księgę na jego kolanach Twarz ma pociągłą, o wysokim czole, dużych, okrągłych oczach, skierowanych w dół, garbatym nosie i pełnych ustach; okoloną kręconymi włosami sięgającymi ramion oraz krótką brodą i wąsami. Nad głową Józefa nimb. Ubrany jest w niebieską tunikę ze złoconą lamówką oraz obficie drapowany żółty płaszcz przewiązany przez lewe ramię i opadający na kolana. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, z głową ukazaną z profilu. Lewą, ugiętą rękę opiera na piersi Józefa, prawą kładzie na księdze, opartej na jego kolanach. Nogi ma skrzyżowane. Twarz o młodzieńczych rysach, dużych oczach skierowanych w górę, małym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, kręconymi włosami. Dzieciątko ubrane w jasnoczerwoną, luźną i silnie drapowaną tunikę ze złoconą lamówką. Nad głową Dzieciątka nimb z krzyżem. Scena ukazana we wnętrzu z widocznym po lewej tronie oknem, na którego parapecie stoi wazon z gałązką lilii oraz po którym pnie się winna latorośl.

Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest z Dzieciątkiem. Żył w czystości, czego symbolem jest kwiat lilii. Nietypowe ujęcie tematu, w którym Józef ukazany jest jako nauczający Dzieciątko Jezus, podtrzymujący otwartą księgę, niewątpliwie nawiązuje do głównego obrazu ołtarzowego z wizerunkiem św. Anny nauczającej Marię. Wybór tematu przez fundatora pokierowany był chęcią przedstawienia własnego patrona.

Dobry.

Zawiski Mieczysław, "Dzieje parafii pod wezwaniem świętej Anny w Krzyszkowicach w latach 1896-1984", Kraków 1996

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-39