Feretron Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny/św. Anna Samotrzeć

płótno, drewno
szerokość – 114cm
wysokość – 138cm
Inne wymiary – Obraz: 75,5x56cm calosc: undefined wpreteksta: undefined wpasmanteria: undefined

Obraz w formie stojącego prostokąta, w profilowanej, złoconej ramie, otoczonej bujnym akantem, zwieńczonej krzyżem. Obraz zaślubiny św. Katarzyny: w prawej części obrazu postać klęczącej św. Katarzyny zwróconej en trois quarts w lewo, w skręcie sylwetki w drugą stronę; w lewej ręce opuszczonej w dół palma męczeńska, prawa uniesiona w górę, wyciągnięta przed siebie. Twarz owalna, o wyraźnie zarysowanej linii brwi, nosa i oczu, oczy skierowane ku górze. Włosy brązowe, długie, w postaci loków opadają na plecy, we włosach perły; wokół głowy nimb. Ubrana w białą suknię spodnią, z wąskimi rękawami, zieloną suknię wierzchnią, o kwiecistym wzorze, ze złotą lamówką oraz czerwony płaszcz podbity gronostajami, spięty fibulą na prawym ramieniu; przy prawym boku Świętej pęknięte koło i miecz. W lewym górnym rogu obrazu siedzące na globie Dzieciątko Jezus, zwrócone en trois quarts w lewo, z nogami opartymi na uskrzydlonych główkach anielskich Serafina i Cherubina. Lewą rękę wyciąga wręczając Świętej pierścień, prawa ugięta, w geście oratorskim. Twarz pełna, o dużych oczach i rumianych policzkach; włosy jasne, krótkie, kręcone; wokół głowy nimb promienisty. Dzieciątko o pełnych kształtach, przepasane w partii bioder różowopomarańczową tkanin, z rozwianym za plecami końcem. Postaci unoszą się na tle nieba na brązowym obłoku. w lewym dolnym rogu widoczny fragment pejzażu. Święta Anna Samotrzeć: w centrum dwie siedzące postaci: św. Anny i Matki Boskiej zwrócone ku sobie. Po lewej stronie św. Anna o pociągłej twarzy, z wyraźnie zarysowanymi dużymi oczami i nosem; lewą ręką opuszczoną w dół przytrzymuje na kolanach księgę, prawą wyciąga w stronę Dzieciątka; ubrana w zieloną tunikę, przepasaną w talii, białą podwikę oraz czerwony płaszcz, przykrywający jej głowę i opadający na kolana. Po prawej stronie Maria, przytrzymująca obiema rękami Dzieciątko. Twarz okrągła, o wyraźnych rysach, dużych oczu, brwi i nosa; włosy jasne, długie, opadające w skręcie na plecy; wokół głowy nimb. Ubrana w bladoróżową suknię, przepasaną w talii oraz zarzucony na ramiona i kolana ciemnozielony płaszcz. Dzieciątko odwrócone w ? w stronę św. Anny, wyciąga ku niej rączki; twarz okrągła, oczy zwrócone ku górze, włosy jasne, krótkie. Ubrane w białą tunikę przepasaną w talii. Scena we wnętrzu, w prawym górnym rogu ciemnozielona kotara, w lewym widoczny fragment pejzażu. Kolorystyka ciemna, laserunki, wyraźnie zarysowane kontury.

Dostateczny, mechaniczne ubytki ramy, ubytki w strukturze ramy, przetarcia, zabrudzenia. Silne przemalowania.

Józef Skrabski, "Feretron Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny/św. Anna Samotrzeć", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-mistyczne-zaslubiny-sw-katarzyny-sw-anna-samotrzec