Epitafium Walerego Rzewuskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
fotografia Rzewuski Walery
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/21072
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1888 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 32 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium upamiętnia jednego z pierwszych fotografów w Krakowie, portrecistę, autora fotografii aktorów w strojach granych przez nich postaci. Rzewuski, który był właścicielem pracowni fotograficznej przy ul. Westerplatte, pozostawił po sobie także wiele zdjęć miasta oraz dzieł sztuki. Był również rajcą miejskim, m.in. jego pomysłem było zasypanie koryta starej Wisły oraz inicjatywa budowy nowego teatru.

Opis

Tablica w kształcie leżącego prostokąta z inskrypcją „WALERY RZEWUSKI / RADCA M(IASTA) KRAKOWA I OBYWATEL / UKOŃCZONY TECHNIK I FOTOGRAF / AUTOR PROJEKTU ZASYPANIA STAREJ WISŁY 1871 R[OKU] / I WIELU INNYCH POŻYTECZNYCH WNIOSKÓW / DLA M(IASTA) KRAKOWA. – *1837. + 1888. / Żył i pracował dla dobra miasta / Cześć Jego pamięci!”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium bez cech artystycznych. Upamiętnia znanego krakowskiego fotografa i działacza miejskiego.

Streszczenie

Powstałe po 1888 roku epitafium w kształcie prostej tablicy z inskrypcją upamiętnia jednego z pionierów fotografii w Krakowie i działacza miejskiego.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Walerego Rzewuskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-walerego-rzewuskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności