Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
Dzieciątko Jezus malarstwo XIX wieku sztuka drugiej połowy XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/12184
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 60 cm
wysokość – 85 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez Wojciecha Eljasza w trzeciej ćwierci XIX wieku. Dzieło wymieniono jako jeden z obrazów w ołtarzu głównym kościoła w Biskupicach w inwentarzu sporządzonym w 1883 roku. W latach 1969-1970 został odnowiony przez Karola Pustelnika.

Opis

Obraz w formie zbliżonej do trapezu, o wklęsłych bokach, u spodu zamknięty faliście, u góry zaś wypukłą linią. W centrum obrazu przedstawienie św. Józefa w półpostaci, skierowanego w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową. Lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, prawą dłoń, w której trzyma gałązkę lilii kładzie na jego kolanie. Twarz ma pociągłą, o okrągłych, półprzymkniętych oczach, prostym, dużym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnobrązową, krótką brodą i włosami. Ubrany jest w fioletową, obszerną tunikę oraz brązowy płaszcz, zarzucony na lewe ramię i otaczający postać. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, w lewej, uniesionej ręce trzyma krzyżyk, w prawej dłoni położonej na dłoni Józefa gałązkę lilii. Ma okrągłą twarz, o dużych, okrągłych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, jasnymi włosami. W partii bioder przepasane jest białą tkaniną. Postacie ukazane na jasnobrązowym tle.

Zarys problematyki artystycznej

Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest z Dzieciątkiem. Żył w czystości, czego symbolem jest gałązka lilii.
Mimo że obraz nie posiada sygnatury, na podstawie sposobu malowania oraz podobieństwa do pozostałych sygnowanych obrazów w kościele biskupickim można jego wykonanie z całą pewnością przypisać Wojciechowi Eljaszowi. Był on niezwykle prężnym malarzem tworzącym w drugiej połowie XIX wieku. Wykonywał głównie obrazy o tematyce religijnej, jego dzieła znajdują się w licznych kościołach i klasztorach na terenie Małopolski. W latach 1856-1879 namalował do kościoła w Biskupicach kilka obrazów ołtarzowych oraz stacje drogi krzyżowej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia, zaplamienia. Obraz odczyszczony, częściowo wypunktowany farbami olejnymi, naciągnięty na krosno w latach 1969-1970 przez Karola Pustelnika.

Streszczenie

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został wykonany przez Wojciecha Eljasza w trzeciej ćwierci XIX wieku. Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest z Dzieciątkiem. Żył w czystości, czego symbolem jest gałązka lilii.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności