Św. Józef i Matka Boska Częstochowska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Igołomia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Matka Boska Częstochowska św. Józef
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01803
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
farba akrylowa, farba olejna, drewno, techniki stolarskie i snycerskie, złocenie, polichromia
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Feretron dwustronny, umieszczony na dwóch nóżkach, ustawionych na niskich cokołach. W centralnej części obrazy w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem nadwieszonym: po jednej stronie Matki Boskiej Częstochowskiej, po drugiej św. Józefa. Obrazy otoczone bogato dekorowaną ramą, oplecioną stylizowanym ornamentem z liści akantu, w zwieńczeniu winne grona i kłosy zbóż. U szczytu mały łaciński krzyżyk. Obraz Marii w typie Matki Boskiej Częstochowskiej. Na postacie i tło nałożone złocone sukienki. Poniżej banderola z napisem „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ”. Na obrazie ze św. Józefem święty ukazany frontalnie, z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. Pociągłą twarz okala ciemna broda i wąsy. W prawej ręce święty trzyma lilię. Dzieciątko Jezus zwrócone jest w trzech czwartych w prawo, lewą rękę wyciąga w stronę św. Józefa. Na postacie Marii i Dzieciątka nałożone złocone sukienki i nimby. Tło złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Feretron to obraz lub rzeźba umieszczone w ozdobnej ramie, z podstawą zaopatrzoną w otwory na drążki do noszenia podczas procesji. Słowa „feretron” czy „feretrum” wywodzą się ze starożytnego Rzymu, gdzie określały posągi niesione w pochodach triumfalnych. Jedna z pierwszych procesji chrześcijańskich z niesieniem wizerunku odbyła się w 590 roku, kiedy w Rzymie zapanowała epidemia tyfusu. Papież Grzegorz I Wielki zarządził w siedmiu rzymskich kościołach odprawienie nabożeństw suplikacyjnych, tzn. błagalnych. Nabożeństwa te były połączone z procesjami, w czasie których niesiono obraz Matki Boskiej Ocalenie Ludu Rzymskiego – „Salus Populi Romani”. Struktura feretronu z kościoła w Igołomi wykonana jest w stylu pseudobarokowym w XX wieku przez nieznanego autora. Posiada charakterystyczne dla tego stylu formy, m.in. stylizowane liście akantu. Na feretronie umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest kopią obrazu z Jasnej Góry z niewielkimi zmianami w postaci innego, grawerowanego tła oraz obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty Józef został ukazany w klasycznej konwencji ikonograficznej, frontalnie, z Dzieciątkiem Jezus na ręku i z tradycyjnym atrybutem w postaci gałązki białej lilii, symbolizującej jego czystość.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Feretron dwustronny w stylu pseudobarokowym z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej oraz św. Józefa. Został wykonany w XX wieku przez nieznanego twórcę.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Gloger Zygmunt, "Encyklopedia staropolska ilustrowana, t. 2", Warszawa 1901

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef i Matka Boska Częstochowska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-i-matka-boska-czestochowska

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności