Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XX wieku św. Józef
Miejsce przechowywania
glif okienny ściany północnej
Identyfikator
DZIELO/00944
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Wymiary podstawowe
szerokość – 69 cm
wysokość – 80 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 67 cm
Szerokość bez ramy – 56,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem św. Józefa ukazanego w popiersiu, z głową zwróconą w prawą stronę. Twarz pociągła z zakolami, ujęta krótkim i siwym zarostem. Oczy duże, niebieskie, usta niewielkie, nos prosty. Święty ubrany jest w błękitną suknię oraz jasnobrązowy płaszcz zarzucony na lewe ramię. W lewej dłoni trzyma kwitnącą laskę. Tło jednolite brązowe, wokół głowy złocony nimb w postaci jasnej poświaty. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, patrona Kościoła powszechnego, cieśli, drwali, rzemieślników, wszystkich pracujących, rodzin chrześcijańskich oraz dobrej śmierci. Święty Józef przedstawiany jest w sztuce jako mężczyzna w zaawansowanym wieku, co wiąże się z przekonaniem o jego szybkiej śmierci, jeszcze przed rozpoczęciem publicznej działalności przez Chrystusa. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach. Pozostałe wizerunki przedstawiają św. Joachima, św. Annę, św. Elżbietę, Zachariasza, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba, króla Dawida (jest prefiguracją Chrystusa, bo zwyciężył Goliata, co zapowiadało zwycięstwo Chrystusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.
Streszczenie

Obraz z pierwszej połowy XX wieku przedstawiający św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny, opiekuna Świętej Rodziny. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności