Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem św. Józefa ukazanego w popiersiu, z głową zwróconą w prawą stronę. Twarz pociągła z zakolami, ujęta krótkim i siwym zarostem. Oczy duże, niebieskie, usta niewielkie, nos prosty. Święty ubrany jest w błękitną suknię oraz jasnobrązowy płaszcz zarzucony na lewe ramię. W lewej dłoni trzyma kwitnącą laskę. Tło jednolite brązowe, wokół głowy złocony nimb w postaci jasnej poświaty. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.
Obraz przedstawia św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, patrona Kościoła powszechnego, cieśli, drwali, rzemieślników, wszystkich pracujących, rodzin chrześcijańskich oraz dobrej śmierci. Święty Józef przedstawiany jest w sztuce jako mężczyzna w zaawansowanym wieku, co wiąże się z przekonaniem o jego szybkiej śmierci, jeszcze przed rozpoczęciem publicznej działalności przez Chrystusa. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach. Pozostałe wizerunki przedstawiają św. Joachima, św. Annę, św. Elżbietę, Zachariasza, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba, króla Dawida (jest prefiguracją Chrystusa, bo zwyciężył Goliata, co zapowiadało zwycięstwo Chrystusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.
Obraz z pierwszej połowy XX wieku przedstawiający św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny, opiekuna Świętej Rodziny. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach.
Maria Działo, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-11