Św. Jan Chrzciciel

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w północnej kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/02035
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Chrzciciela powstała razem z ołtarzem w pierwszej ćwierci XVIII wieku.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu. Postać Jana Chrzciciela ukazana frontalnie, w wykroku. Prawa ręka ugięta i uniesiona, trzyma laskę zakończoną krzyżem, lewa ugięta i opuszczona, trzyma z przodu połę płaszcza. Święty ma kwadratową twarz, o migdałowatych oczach, małym nosie i ustach, okoloną krótką brodą oraz falowanymi, brązowymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w złoconą melotę, zawiązaną diagonalnie przez prawe ramię, odsłaniającą część wychudzonego torsu. Przy prawej nodze świętego srebrzony baranek. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan Chrzciciel był synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Marii. Nauczał o nadejściu Zbawiciela i udzielał chrztu pokuty. Gdy zjawił się u niego Chrystus, rozpoznał w nim Baranka Bożego i udzielił mu chrztu w rzece Jordan. Święty został pojmany i ścięty na życzenie Salome, córki Herodiady.
W ikonografii św. Jan Chrzciciel przedstawiany jest w melocie, a więc wielbłądziej skórze, gdyż tak został opisany w Ewangelii: „Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder” (Mt 3, 4). Wynika to prawdopodobnie z tego, że prowadził życie pustelnicze. Jego atrybutem jest krzyż bądź laska nim zakończona, jak w omawianej figurze.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Jana Chrzciciela powstała razem z ołtarzem w pierwszej ćwierci XVIII wieku. W ikonografii św. Jan Chrzciciel przedstawiany jest w melocie, a więc wielbłądziej skórze, jego atrybutem jest baranek.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-16

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności