W kronice parafialnej odnotowano, że w 1887 roku „sprawiono 3 obrazy wierzchnie na ołtarze”. Jednym z nich, z dużym prawdopodobieństwem, mógł być obraz św. Antoniego Padewskiego wprawiony do ołtarza bocznego.
Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum kompozycji św. Antoni ukazany do kolan, zwrócony w trzech czwartych w lewo. W prawej, ugiętej i uniesionej ręce trzyma gałązkę lilii, lewą podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma szczupłą, o migdałowatych oczach skierowanych w górę, garbatym nosie i pełnych ustach, na głowie ma tonsurę. Ubrany jest w brązowy habit franciszkański, przepasany sznurem z zawieszonym różańcem. Dzieciątko w pozycji siedzącej, ukazane tyłem, zwrócone w trzech czwartych, lewą ręką ujmuję za szyję świętego. Twarz ma pełną, okoloną, jasnymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w białą tunikę ze złoconą lamówką u szyi oraz czerwony płaszcz wokół bioder. Postacie ukazane we wnętrzu. W prawej części obrazu pulpit z otwartą księgą i krucyfiksem, w lewej części obrazu okno z widocznym w tle budynkiem.
Święty Antoni w młodym wieku wstąpił do zakonu kanoników regularnych, dopiero później do franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. Prowadził przede wszystkim działalność kaznodziejską, jak również był wykładowcą na uniwersytecie w Bolonii. Pozostawił po sobie liczne teksty kazań. Święty Antoni otrzymał tytuł doktora Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus. Jego atrybutem jest również lilia.
Zabrudzeni i przetarcia malatury.
Obraz św. Antoniego Padewskiego prawdopodobnie został zakupiony w 1887 roku i wprawiony do ołtarza bocznego. Święty w ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus.
Paulina Kluz, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-12