Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
Dzieciątko Jezus malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
lewy ołtarz przytęczowy
Identyfikator
DZIELO/03353
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1887 rok (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

W kronice parafialnej odnotowano, że w 1887 roku „sprawiono 3 obrazy wierzchnie na ołtarze”. Jednym z nich, z dużym prawdopodobieństwem, mógł być obraz św. Antoniego Padewskiego wprawiony do ołtarza bocznego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum kompozycji św. Antoni ukazany do kolan, zwrócony w trzech czwartych w lewo. W prawej, ugiętej i uniesionej ręce trzyma gałązkę lilii, lewą podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma szczupłą, o migdałowatych oczach skierowanych w górę, garbatym nosie i pełnych ustach, na głowie ma tonsurę. Ubrany jest w brązowy habit franciszkański, przepasany sznurem z zawieszonym różańcem. Dzieciątko w pozycji siedzącej, ukazane tyłem, zwrócone w trzech czwartych, lewą ręką ujmuję za szyję świętego. Twarz ma pełną, okoloną, jasnymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w białą tunikę ze złoconą lamówką u szyi oraz czerwony płaszcz wokół bioder. Postacie ukazane we wnętrzu. W prawej części obrazu pulpit z otwartą księgą i krucyfiksem, w lewej części obrazu okno z widocznym w tle budynkiem.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Antoni w młodym wieku wstąpił do zakonu kanoników regularnych, dopiero później do franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. Prowadził przede wszystkim działalność kaznodziejską, jak również był wykładowcą na uniwersytecie w Bolonii. Pozostawił po sobie liczne teksty kazań. Święty Antoni otrzymał tytuł doktora Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus. Jego atrybutem jest również lilia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzeni i przetarcia malatury.

Streszczenie

Obraz św. Antoniego Padewskiego prawdopodobnie został zakupiony w 1887 roku i wprawiony do ołtarza bocznego. Święty w ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności