Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
malarstwo XIX wieku Matka Boska Różańcowa św. Dominik św. Katarzyna Sieneńska św. Katarzyna ze Sieny
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13653
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1887 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Matki Boskiej Różańcowej został zakupiony w 1887 roku do ołtarza bocznego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta w profilowanej i złoconej ramie. W centrum, na obłokach tronująca Matka Boska z Dzieciątkiem na kolanach, po bokach której klęczą św. Dominik i św. Katarzyna Sieneńska. Matka Boska ukazana jest frontalnie z głową przechyloną w prawo, prawą ręką podaje różaniec św. Dominikowi, a lewą podtrzymuje Dzieciątko. Twarz o delikatnym rysach z długim i wąskim nosem oraz drobnymi ustami, głowa okolona ciemnobrązowymi i długimi włosami. Maria jest ubrana w czerwoną suknię, przewiązaną w talii oraz niebieski płaszcz założony na głowę i spięty broszką na dekolcie. Dzieciątko ukazane jest frontalnie z głową zwróconą w lewo, lewą ręką podaje różaniec św. Katarzynie, a prawą błogosławi. Twarz okrągła, włosy bardzo krótkie. Ubrane jest w białą sukienkę, przewiązaną w pasie. Po lewej stronie obrazu klęczy św. Dominik ukazany z prawego profilu, ciężar ciała opiera na lewej nodze, prawą delikatnie unosi, lewą rękę ma opuszczoną w dół, a prawą odbiera różaniec od Marii. Głowa zwrócona do góry z tonsurą, nad głową okrągły nimb. Twarz szczupła, prosty nos, głęboko osadzone oczy patrzące w górę, niewielkie i czerwone usta. Święty ubrany jest w biały habit dominikański oraz czarny płaszcz. Święta Katarzyna zwrócona jest w trzech czwartych w prawo, ukazana w pozycji klęczącej z lewą ręką opuszczoną, a prawą przyciskającą różaniec do piersi. Głowa delikatnie pochylona, twarz o jasnej karnacji z zaróżowionymi policzkami. Święta ubrana jest w habit i płaszcz dominikański, nad jej głową znajduje się okrągły nimb. Tło pochmurne, żółto-szare, w dolnej części obrazu widoczny stopień.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został namalowany w 1887 roku w nieznanej pracowni malarskiej. Jego autor namalował do kościoła w Radoczy również obraz „Chrzest Chrystusa”, przeznaczony do drugiego ołtarza bocznego. Omawiane dzieło przedstawia Matkę Boską Różańcową ze świętymi dominikańskimi. Modlitwę różańcową rozpowszechnił dominikanin Alanus de Rupe, który jej powstanie łączył z osobą św. Dominika. Pierwsze bractwo różańcowe zostało założone w 1475 roku przez Jakuba Sprengera, przeora klasztoru Dominikanów w Kolonii. Wtedy też zaistniała potrzeba przedstawienia Matki Boskiej Różańcowej na obrazach. W drugiej połowie XV wieku obrazy te nawiązywały do znanych już wizerunków Matki Boskiej: Matki Boskiej Opiekuńczej, Immaculaty, czy Marii w ogrodzie różanym. W Polsce wizerunki różańcowe pojawiły się w pierwszej połowie XVI wieku i dzielą się na kilka typów: Matkę Boską Różańcową w typie Niewiasty Apokaliptycznej, Matkę Boską Orędowniczkę wiernych, przedstawienia wzorowane na wizerunkach Matki Boskiej Śnieżnej oraz Matkę Boską przekazującą różaniec świętym dominikańskim. Ta ostatnia formuła ikonograficzna rozpowszechniła się w Polsce w XVII wieku, zwłaszcza za pośrednictwem malarstwa włoskiego. Znalazła również zastosowanie na obrazie w kościele w Radoczy, powstałym w drugiej połowie XIX wieku, który powielił stary wzór ikonograficzny.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej Różańcowej został zakupiony w 1887 roku do ołtarza bocznego. Jego autor namalował do kościoła w Radoczy również obraz „Chrzest Chrystusa”, przeznaczony do drugiego ołtarza bocznego.

Bibliografia

Moisan-Jablonski Christine, "Matka Boska Różańcowa" , [w:] "Maryja. Orędowniczka wiernych" , Warszawa 1987 , s. 44-94

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne kościoła w Radoczy, Kronika parafialna, b.s.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-31

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności