Św. Anna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Anna
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/03861
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

W 1966 roku rzeźbę św. Anny przeniesiono z ołtarza bocznego i wtórnie osadzono przy filarze na konsoli zaprojektowanej przez Wiktora Zina. Konserwację rzeźby wykonał Maciej Makarewicz. Została też przemalowana w partii szat przez Romana Skowrona.

Opis

Figura drążona, silnie ścięta z tyłu, przedstawiająca św. Annę. Święta ustawiona frontalnie, w kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie i wspartą na stopniu, o silnie skręconej sylwetce, z lewą ręką złożoną na piersi, prawą odsuniętą w bok. Głowa skierowana w górę, delikatnie przechylona na lewe ramię. Twarz szczupła o wyraźnych rysach, oczy zwrócone ku górze, usta rozchylone. Święta jest ubrana w długą, czerwoną suknię, przepasaną w talii, u spodu obficie marszczoną oraz złocony płaszcz, srebrzony na podbiciu, założony na głowę, opadający na plecy i ramiona, zawinięty na prawej nodze; obficie drapowany. W partiach ciała polichromia naturalistyczna, płaszcz złocony, podbicie srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba o charakterystycznie esowato wygiętej sylwetce, obfitej draperii szat i ekspresyjnych gestach powstała w drugiej połowie XVIII wieku i nosi cechy typowe dla sztuki rokokowej. Święta Anna została ukazana w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako starsza kobieta w długiej sukni. Według przekazów pochodziła z osiadłej w Betlejem rodziny kapłańskiej i będąc już w podeszłym wieku wraz z mężem Joachimem, wyjednała sobie modlitwą przyjście na świat dziecka, Najświętszej Marii Panny. Jej kult jako pierwsi w Kościele wprowadzili franciszkanie w 1263 roku. Najczęściej jest przedstawiana w parze ze św. Joachimem. Jego figura znajduje się na kolejnej konsoli.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry.

Streszczenie

Rzeźba o charakterystycznie esowato wygiętej sylwetce, obfitej draperii szat i ekspresyjnych gestach powstała w drugiej połowie XVIII wieku i nosi cechy typowe dla sztuki rokokowej. Święta Anna została ukazana w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako starsza kobieta w długiej sukni. Według przekazów pochodziła z osiadłej w Betlejem rodziny kapłańskiej i będąc już w podeszłym wieku wraz z mężem Joachimem, wyjednała sobie modlitwą przyjście na świat dziecka, Najświętszej Marii Panny.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Anna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-anna-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności