Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Stryszawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Anny
Tagi
sztuka neogotycka
Miejsce przechowywania
nawa i prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/08245
Kategoria
płaskorzeźba
Ilość
14
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Stacje drogi krzyżowej wkomponowane w rozbudowane, drewniane neogotyckie ramy o formach przypominających kapliczki, flankowane uszakami w kształcie przypór oraz zwieńczone parami pinakli i wimpergą dekorowaną żabkami i zakończoną kwiatonem z krzyżem. Wpisano w nie motyw czworoliścia otoczony trzema rozetkami. Od dołu dekoracyjne podwieszenie. Poszczególne przedstawienia umieszczone za szybą, ujętą w profilowane obramienie w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym. Sceny są płaskorzeźbione w głębokim reliefie i ukazane na malowanym tle. Dominują zwarte, wielopostaciowe kompozycje o ekspresji wyrażonej zarówno w gestach postaci, jak i mimice twarzy. Kolorystyka pastelowa, dominują odcienie brązu, bieli i niebieskiego ożywione akcentami intensywnej czerwieni płaszcza Chrystusa. W tle fragmenty zabudowań oraz niebo, przybierające barwę od jasnego błękitu po intensywnie niebieski. W czworoliściu wimpergi numery stacji wyrażone cyframi rzymskimi, w dolnej partii obramienia prostokątne płyciny z nazwami stacji:
„I : P(an) Jezus przez Piłata na śmierć skazany”,
„II: P(an) Jezus obciążony krzyżem”, „III: P(an) Jezus upada pierwszy raz”, „IV: P(an) Jezus spotyka swą Matkę”, „V: P(an) Jezusowi dopomaga Szymon Cyre”, „VI: P(an) Jezusowi ociera twarz S. Weronika”, „VII: P(an) Jezus upada drugi raz”, „VIII: P(an) Jezus pociesza płaczące niewiasty”, „IX: P(an) Jezus upada po raz trzeci”, „X: P(an) Jezus obnażony żółcią napawany”, „XI: P(an) Jezus do krzyża przybijany”, „XII: P(an) Jezus umiera na krzyżu”, „XIII: P(an) Jezus zdjęty z krzyża”
„XIV: P(an) Jezus złożony w grobie”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowe wiszące na ścianach kościoła w Stryszawie powstały na przełomie XIX i XX wieku i przybierają formy neogotyckich kapliczek. Świadczy o tym ich kształt oraz użyta dekoracja w postaci wimperg, pinakli, żabek i kwiatonów.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności