Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Droga Krzyżowa malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01256
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
przed 1868 rokiem
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Proboszcz Tomasz Leśniak w 1868 roku wprowadził do kościoła w Gaju kanoniczną drogę krzyżową, zatem stacje musiały powstać przed tym rokiem. W 1995 roku obrazy zostały odnowione.

Opis

Stacje drogi krzyżowej w formie obrazów o kształcie stojącego prostokąta, ujęte drewnianą, profilowaną ramą, zwieńczone cokolikiem z krzyżem równoramiennym. U dołu ramy podwieszone pole o fantazyjnym kształcie z rzymską cyfrą. Sceny wielofigurowe, ukazane we wnętrzach lub na tle pejzażu. Postać Chrystusa przedstawiona w różowej tunice i niebieskim płaszczu lub w białym perizonium, z nimbem wokół głowy. Kolorystyka przedstawień intensywna.

Zarys problematyki artystycznej

Stacje drogi krzyżowej tworzy czternaście krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa, od sądu Piłata po złożenie ciała Jezusa w grobie. Wierni, przechodząc przez wszystkie stacje, dostępują odpustów. Według tradycji zapoczątkowała je sama Matka Boska, która po śmierci Syna przeszła śladami Chrystusa przez jego drogę krzyżową, opłakując wszystkie jej etapy. Droga krzyżowa znana jest od XIII wieku, natomiast rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy utworzyli pierwsze stacje w Jerozolimie, później zaś przeszczepili nabożeństwo do Europy. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku za odprawienie drogi krzyżowej zaczęto udzielać odpustów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Proboszcz Tomasz Leśniak w 1868 roku wprowadził kanonicznie nabożeństwo drogi krzyżowej, zatem stacje musiały powstać przed tym rokiem. Stacje drogi krzyżowej tworzy czternaście krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa, od sądu Piłata po złożenie ciała Jezusa w grobie. Wierni, przechodząc przez wszystkie stacje, dostępują odpustów.

Bibliografia

Wiecheć Władysław, "Parafia Matki Bożej w Gaju", Kraków 2001
Nowowiejski Antoni, "Wykład liturgii Kościoła katolickiego", Warszawa 1893

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-21

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności