Proboszcz Tomasz Leśniak w 1868 roku wprowadził do kościoła w Gaju kanoniczną drogę krzyżową, zatem stacje musiały powstać przed tym rokiem. W 1995 roku obrazy zostały odnowione.
Stacje drogi krzyżowej w formie obrazów o kształcie stojącego prostokąta, ujęte drewnianą, profilowaną ramą, zwieńczone cokolikiem z krzyżem równoramiennym. U dołu ramy podwieszone pole o fantazyjnym kształcie z rzymską cyfrą. Sceny wielofigurowe, ukazane we wnętrzach lub na tle pejzażu. Postać Chrystusa przedstawiona w różowej tunice i niebieskim płaszczu lub w białym perizonium, z nimbem wokół głowy. Kolorystyka przedstawień intensywna.
Stacje drogi krzyżowej tworzy czternaście krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa, od sądu Piłata po złożenie ciała Jezusa w grobie. Wierni, przechodząc przez wszystkie stacje, dostępują odpustów. Według tradycji zapoczątkowała je sama Matka Boska, która po śmierci Syna przeszła śladami Chrystusa przez jego drogę krzyżową, opłakując wszystkie jej etapy. Droga krzyżowa znana jest od XIII wieku, natomiast rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy utworzyli pierwsze stacje w Jerozolimie, później zaś przeszczepili nabożeństwo do Europy. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku za odprawienie drogi krzyżowej zaczęto udzielać odpustów.
Dobry.
Proboszcz Tomasz Leśniak w 1868 roku wprowadził kanonicznie nabożeństwo drogi krzyżowej, zatem stacje musiały powstać przed tym rokiem. Stacje drogi krzyżowej tworzy czternaście krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa, od sądu Piłata po złożenie ciała Jezusa w grobie. Wierni, przechodząc przez wszystkie stacje, dostępują odpustów.
Paulina Kluz , "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-21