Ołtarz główny p.w. Adoracji Matki Boskiej Śnieżnej przez śś. Wojciecha i Jerzego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Zator
Miejscowość
Zator
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Wojciecha i św. Jerzego
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/09798
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1886 rok
Fundator
Natalia hr. Potocka
Technika i materiał
wapień pińczowski; kucie, rzeźbienie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 240 cm
wysokość – około 550 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz sprawiony do prezbiterium w ramach neogotyckiej modernizacji kościoła przez Franciszka Marię Lanciego przy współpracy Parysa Filippiego.

Opis

Neogotycki ołtarz główny w kolorze naturalnego wapienia, architektoniczny, wolnostojący, trójosiowy, z wydzieloną częścią cokołową, dwukondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Mensa skrzyniowa, ujęta dwiema kolumienkami. Antependium ozdobione płycinami w kształcie czworoliści. Nastawa artykułowana w dolnej kondygnacji czworobocznymi półfilarami, w górnej kondygnacji kolumienkami o liściastych kapitelach, z opaskami w połowie wysokości, przechodzącymi w zwieńczeniu w pinakle. Dolna kondygnacja dwustrefowa. W strefie dolnej stylizowana wić roślinna i tarcze herbowe. W strefie górnej nisze zamknięte trójlistnie (na relikwiarze?), w osi środkowej pięć, w osiach skrajnych po jednej. W kondygnacji górnej nisze, środkowa szeroka, zamknięta ostrołukowo z maswerkowaniem w podłuczu, w osiach skrajnych wąskie, zamknięte trójlistnie. W niszy środkowej obraz Adoracja Matki Boskiej Śnieżnej przez śś. Wojciecha i Jerzego, po bokach obrazy: po prawej Św. Florian, z sygnaturą w dolnej części - S. Bryniarski / pinxit 1886; po lewej postać kobiety w prawej ręce ze zwojem z napisem: EWAN/GELJA, z sygnaturą u dołu - S. Bryniarski / malował. W zwieńczeniu pomiędzy pinaklami trójkątne szczyty z żabkami na krawędziach, środkowy w polu z rozetą z Gołębicą Ducha Świętego na złotym tle, zakończony krzyżem.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz neogotycki, być może według projektu Parysa Filippiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz główny, kamienny, w kolorze naturalnego wapienia, architektoniczny, wolnostojący, trójosiowy, z wydzieloną częścią cokołową, dwukondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Nastawa artykułowana w dolnej kondygnacji czworobocznymi półfilarami, w górnej kondygnacji kolumienkami przechodzącymi w zwieńczeniu w pinakle. Dolna kondygnacja dwustrefowa. W strefie dolnej stylizowana wić roślinna i tarcze herbowe. W strefie górnej nisze zamknięte trójlistnie (na relikwiarze?), w osi środkowej pięć, w osiach skrajnych po jednej. W kondygnacji górnej nisze. W niszy środkowej obraz Adoracja Matki Boskiej Śnieżnej przez śś. Wojciecha i Jerzego, po bokach obrazy Stanisława Bryniarskiego: po prawej Św. Florian; po lewej postać kobiety w prawej ręce ze zwojem z napisem: EWAN/GELJA. W zwieńczeniu pomiędzy pinaklami trójkątne szczyty z żabkami na krawędziach, środkowy w polu z rozetą z Gołębicą Ducha Świętego na złotym tle, zakończony krzyżem. Ołtarz ufundowany w 1886 roku przez Natalię hr. Potocką, zapewne wykonany według projektu Parysa Filippiego.

Bibliografia

"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 10", Warszawa 1889
Marczewski Bolesław , "Powiat wadowicki pod względem geograficznym, statystycznym i historycznym", Kraków 1897
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ołtarz główny p.w. Adoracji Matki Boskiej Śnieżnej przez śś. Wojciecha i Jerzego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-p-w-adoracji-matki-boskiej-snieznej-przez-ss-wojciecha-i-jerzego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności