Ołtarz boczny lewy Najświętszego Serca Marii

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Przytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Świętej Trójcy i św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
ołtarz ołtarz boczny sztuka religijna sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
północna strona ściany tęczowej
Identyfikator
DZIELO/05695
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
po 1948 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Bielsko-Biała
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz wykonano po 1948 roku i odnowiono w 2005 roku.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny. Mensa prostopadłościenna, z antepedium dekorowanym płyciną w kształcie leżącego prostokąta z krzyżem greckim o ramionach zakończonych rombami, na tle rombu i ujętym liśćmi. Flankują ją z każdej strony trzy pilastry o żłobkowanych trzonach. Na mensie, na cokole obraz z przedstawieniem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Nastawa ujęta parami kolumn na cokołach, z których zewnętrzne są wysunięte. Podpory dźwigają pełne belkowanie, którego architraw i fryz tworzą zygzak, a gzyms jest prosty. Na nich wspierają się trzy równoległe, załamane przyczółki zakomponowane uskokowo. Szczyt tworzy krzyż łaciński stylizowany na kwiat osadzony na łodydze z liśćmi. Pole środkowe ujęte profilowaną ramą z półokrągłą niszą wypełnioną figurą Najświętszego Serca Marii. Cokoły kolumn dekorowane płycinami z plakietami roślinnymi, trzony kolumn uskrzydlonymi główkami anielskimi podtrzymującymi festony utworzone z tkaniny i chwosty, między kolumnami ażurowa wić akantowa. Belkowanie ozdabia kostkowanie i astragal, pole nad obrazem wypełnia symetryczna wić akantowa, która wieńczy również gzyms belkowania i zewnętrzną krawędź przyczółków. Gzyms od spodu dekorowany rozetami. Struktura polichromowana na biało i jasnoszaro, kolumny, ornamenty i dekoracje złocone, płyciny czerwone i niebieskie; fragmenty baz kolumn zielone; nisza niebieska.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz boczny Najświętszego Serca Marii oraz przeciwległy ołtarz Najświętszego Serca Jezusa powstały po 1948 roku, po rozpoczęciu budowy nowego, murowanego kościoła. Formalnie i stylistycznie są dopasowane do ołtarza głównego pochodzącego z XVII wieku. Powtarzają jego układ i wykorzystują te same ornamenty i dekoracje. Wysunięte do przodu zewnętrzne kolumny nadają im dynamiki, a biało-złota struktura delikatności.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ołtarz odnowiono w 2005 roku.

Streszczenie

Ołtarz boczny Najświętszego Serca Marii powstał po 1948 roku, po rozpoczęciu budowy nowego, murowanego kościoła. Formalnie i stylistycznie jest dopasowany do ołtarza głównego pochodzącego z XVII wieku, jego autorem jest pan Kania z Bielska-Białej.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Inwentarz kościoła i beneficjum Parafii Przytkowice sporządzony w czerwcu 2006 r., s. 4.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny lewy Najświętszego Serca Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-lewy-najswietszego-serca-marii

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności