Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
barok snycerstwo barokowe snycerstwo wczesnobarokowe snycerstwo XVII wieku sztuka barokowa sztuka XVII wieku
Miejsce przechowywania
nawa, ściana południowa
Identyfikator
DZIELO/24956
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, rzeźbienie i złocenie; techniki rzeźbiarskie i stolarskie,
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz stanowi część siedemnastowiecznego wyposażenia powstałego po pożarze kościoła w 1594 roku. Pierwotnie ołtarz nosił wezwanie św. Ventury Spolitańskiego, założyciela kościoła i szpitala szpitalników w Spoleto, czczonego w zakonie marków.

Opis

Ołtarz architektoniczny, przyścienny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem, ujęty uszami z ornamentu małżowinowo-chrząstkowego. Nastawa ustawiona na wysokim cokole dekorowanym prostokątnymi płycinami ujęta kompozytowymi, złoconymi kolumnami dźwigającymi belkowanie z wydatnym gzymsem, na którym ustawione odcinki wolutowego przyczółka z siedzącymi na nich postaciami aniołów. W polu ołtarza obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem trójlistnym ściętym przedstawiający bł. Salomeę, ujęty w złoconą ramę. W partii belkowania złocone girlandy i kartusz dekorowany ornamentem małżowinowo-chrząstkowym. W zwieńczeniu obraz „Zesłanie Ducha Świętego” w kształcie stojącego prostokąta ujęty uszatą ramą. Po bokach uszy z ornamentu małżowinowo-chrząstkowego. Całość zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z muszlą palmetową umieszczoną na szczycie. Struktura malowana na czarno, partie ornamentów i szat aniołów złocone, a ich karnacje oddane w naturalnej kolorystyce.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz należy do typowych dla połowy XVII wieku dzieł łączących prostą strukturę z bogatą ornamentyką małżowinowo-chrząstkową.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji. Brak mensy.

Streszczenie

Ołtarz stanowi część siedemnastowiecznego wyposażenia powstałego po pożarze kościoła w 1594 roku i należy do typowych dla połowy XVII wieku dzieł łączących prostą strukturę z bogatą ornamentyką małżowinowo-chrząstkową. Pierwotnie nastawa nosiła wezwanie św. Ventury Spolitańskiego, założyciela kościoła i szpitala szpitalników w Spoleto, czczonego w zakonie marków.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-119

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności