Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Tokarnia
Miejscowość
Tokarnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia Matki Boskiej Śnieżnej
Tagi
mała architektura
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14674
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
2006 rok
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Ołtarze boczne zostały wykonane w 2006 roku do nowego kościoła w Tokarni przez Stanisława Nawarę przy pomocy jego brata Kazimierza Nawary.

Opis

Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, dwukondygnacyjna ze zwieńczeniem, ustawiona na dwustrefowym cokole. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny z drewnianą mensą, w partii antepedium wyodrębnione zewnętrzne prostopadłościany, dekorowane płycinami. Na ołtarzu znajduje się tabernakulum w formie drewnianej skrzynki o wypukłym licu i wklęsłych bokach, ustawionej na cokole, flankowanej parą pilastrów o trzonach w formie spływów wolutowych oraz zewnętrzną parą kolumienek. Podpory dźwigają profilowany gzyms, na którym znajduje się tron wystawienia w formie cokołu. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta z aplikowaną sceną Chrystusa w świątyni. Cokół dwustrefowy z wyodrębnionymi prostopadłościanami dekorowanymi w pierwszej strefie płycinami, w drugiej rocaille'owymi płycinami. Pierwsza kondygnacja flankowana dwiema parami pilastrów i stojących przed nimi kolumn ustawionych na cokołach, druga para zwrócona pod kątem na zewnątrz. Podpory dźwigają wyłamane na ich osi fragmenty belkowania, środkowa para również przerwany, falisty przyczółek. Na belkowaniu i przyczółku siedzi para puttów i para adorujących aniołów. Pomiędzy parami kolumn ustawione figury, u dołu z kartuszami z napisami „św(ięty) Stanisław” i „św(ięty) Wojciech”. W polu głównym znajduje się wnęka w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym z uskokiem, ujęta profilowaną ramą z obrazem św. Józefa z małym Jezusem. Ponad obrazem kartusz ujęty stylizowanym rocaille'em z napisem „ŚWIĘTY JÓZEFIE / MÓDL SIĘ / ZA NAMI”. Druga kondygnacja flankowane dwiema parami pilastrów, w tym zewnętrzną ustawioną pod kątem na zewnątrz o trzonach przechodzących w woluty spływające na cokoły na belkowaniu pierwszej kondygnacji nastawy. Podpory dźwigają gzyms przerwany na polem. Całość zamknięta medalionem z gołębicą Ducha Świętego w glorii, otoczonym wieńcem z obłoków i uskrzydlonych główek anielskich, w glorii promienistej. U dołu medalionu i na gzymsie znajdują się putta. W polu wnęka w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym w ramie, z obrazem św. Ignacego Antiocheńskiego. Struktura niemal w całości polichromowana w kolorze białym, trzony kolumn polichromowane na sposób imitujący marmoryzację w kolorze biało-różowym, profile i ornamentyka złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Dwa ołtarze boczne postały na wzór ołtarza głównego. Powtarzają za nim strukturę architektoniczną zredukowaną o osie boczne oraz wszystkie elementy dekoracji ornamentalnej i figuralnej, jak putta i anioły, przy czym mają one charakter stylizowany, jedynie naśladujący formy osiemnastowieczne.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne zabrudzenia.

Streszczenie

Ołtarze boczne zostały wykonane w 2006 roku do nowego kościoła w Tokarni przez Stanisława Nawarę przy pomocy jego brata Kazimierza Nawary. Ołtarz boczny powstał na wzór osiemnastowiecznego ołtarza głównego.

Bibliografia

Filipek Sławomir, "Obraz Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Studium nad ikonografią „Salus Populi Romani”", Kraków 2017

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ołtarz boczny ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-100

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności