Matka Boska Częstochowska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
Hodegetria ikonografia maryjna sztuka współczesna sztuka XXI wieku współczesne malarstwo religijne
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/20025
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
2006 rok
Technika i materiał
olej na desce
Wymiary podstawowe
szerokość – 103 cm
wysokość – 145 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 124 cm
Szerokość bez ramy – 80 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 2006 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji ukazana frontalnie, w popiersiu Matka Boska z Dzieciątkiem. Maria ukazana jako dojrzała kobieta o pociągłej twarzy, ciemnej karnacji, długim, prostym nosie i niewielkich ustach. Oczy skierowane na wprost. Na prawym policzku postaci widoczne dwie rysy. Maria na lewym ręku podtrzymuje siedzące Dzieciątko, prawą ręką, w której trzyma kwiat róży, wskazuje na nie. Matka Boska ubrana w złotą suknię oraz płaszcz w tym samym kolorze z nieco ciemniejszą podszewką, zarzucony na głowę. Obie szaty dekorowane brylantami i wykończone ciemnogranatową lamówką również wysadzaną kamieniami szlachetnymi. Pod szyją napis „TOTUS TUUS”. Na głowie Marii złota, kameryzowana korona w typie otwartym podtrzymywana przez parę aniołów. Z przodu napis „TOTUS TUUS” . Dzieciątko zwrócone w stronę Marii, w lewej ręce trzyma otwartą księgę w ciemnogranatowej oprawie dekorowanej złotym krzyżem, prawą ręką błogosławi. Postać ubrana jest w długą, bursztynową tunikę wykończoną granatową lamówką zdobioną kamieniami szlachetnymi. Na głowie Dzieciątka złota, kameryzowana korona w typie otwartym, podtrzymywana przez parę aniołów. Wokół głów Marii i Jezusa promieniste nimby. W tle, malowane en grisaille na ciemnoszarym tle sceny z życia Marii i Chrystusa: Zwiastowanie, Adoracja Dzieciątka, Naigrawanie i Biczowanie. W prawym, dolnym rogu obrazu sygnatura „WBMIK' 06”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz jest współczesną kopią wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie przybranego w bursztynowo-brylantową sukienkę (tzw. Sukienkę Zawierzenia), którą jako wotum wdzięczności za 26 lat pontyfikatu ofiarował obrazowi Jan Paweł II w 2005 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz jest współczesną kopią wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie przybranego w bursztynowo-brylantową sukienkę (tzw. Sukienkę Zawierzenia), którą jako wotum wdzięczności za 26 lat pontyfikatu ofiarował obrazowi Jan Paweł II w 2005 roku. Dzieło powstało w 2006 roku.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Matka Boska Częstochowska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-czestochowska-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności