Najświętsze Serce Marii

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
rzeźba religijna Serce Marii
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/04440
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 150 cm
Inne wymiary – podstawa: 39 x 31 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Rzeźba pełna, na cokole, przedstawiająca typ ikonograficzny Najświętsze Serce Marii. Matka Boska została ukazana całopostaciowo, frontalnie, w lekkim kontrapoście. Głowę ma nieznacznie pochyloną do przodu, karnację jasną, rysy twarzy delikatne, powieki wpółprzymknięte. Jasne, falowane włosy dzielące się w pukle opadają na ramiona i dekolt. Maria jest ubrana w białą suknię przepasaną złotym sznurem. Na ramiona ma zarzucony błękitny, podbity zielenią płaszcz zdobiony przy brzegach złotą lamówką i złotym ornamentem roślinnym, a na głowę biały welon opadający na plecy i ramiona. Prawą rękę przyciska do piersi, na której widoczne gorejące złotym płomieniem, czerwone serce oplecione różanym wieńcem, lewą wyciąga przed siebie.

Zarys problematyki artystycznej

Ukazany w rzeźbie typ ikonograficzny Serca Marii jest symbolem doskonałej miłości do Boga i ludzi oraz symbolem Marii jako kobiety niepokalanej. W sposób naturalny łączy się z tematem Serca Jezusa. Ikonografia przedstawienia kształtowała się pod wpływem kultu propagowanego przez Jana Eudesa oraz kolejnych objawień maryjnych i jest bardzo różnorodna. Wywodzi się ze średniowiecznych przedstawień Matki Boskiej Bolesnej i wątków pasyjnych. Często wykazuje związek z ujęciem Serca Jezusa, w ten sam sposób lokalizując serce przed klatką piersiową oraz tematem Niepokalanej, co uwidacznia się w półksiężycu i wężu pod stopami Marii. Artysta zachował proporcje ciała, prawidłowo przedstawił fałdy szat. Zgodnie z konwencją przedstawień religijnych i dziewiętnasto- oraz dwudziestowieczną modą rzeźbę cechuje łagodny wyraz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba ukazująca typ ikonograficzny Serca Marii powstała w XIX lub w XX wieku. Przedstawienia o tym temacie kształtowały się m.in. pod wpływem kultu kolejnych objawień maryjnych i łączą się z podobnie ukazywanym typem Serca Jezusa.

Bibliografia

"Encyklopedia katolicka, t. 18", Lublin 2013

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Najświętsze Serce Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/najswietsze-serce-marii

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności