Matka Boska z Dzieciątkiem w mandorli

nad arkadą kaplicy św. Walentego
rzeźba
druga połowa XVII wiek
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, laserowanie
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem w mandorli mogła być wykonana w drugiej połowie XVII wieku.

Rzeźba Marii z Dzieciątkiem w mandorli, zwieńczona półpostacią Boga Ojca. Maria ukazana frontalnie, w całej postaci, stojąca na globie i sierpie księżyca, lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, prawą, opuszczoną wyciąga w bok. Twarz ma owalną, o małych oczach, krótkim nosie i pełnych ustach, okoloną długimi, jasnymi włosami, opadającymi na ramiona. Na głowie ma koronę otwartą. Ubrana jest w długą, różową suknię, przepasaną w talii oraz złocony płaszcz, zapięty pod szyją, opadający na ramiona i zawiązany z przodu postaci. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, z głową skierowaną w przeciwną stronę. Prawą ręką podtrzymuje jabłko królewskie, lewą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma pociągłą, o małych oczach, krótkim nosie i małych ustach, okoloną kręconymi, jasnymi włosami. Na głowie ma koronę otwartą. Ubrane jest w złoconą tunikę. Figura Marii z Dzieciątkiem w glorii promienistej, ujęta migdałowatą mandorlą, dekorowaną rozetami w kolorach czerwonym i niebieskim, z czterema złoconymi medalionami z przedstawieniami ran Chrystusa – dłoni i stóp. Nad mandorlą półpostać Boga Ojca unoszącego się na obłoku, ukazanego frontalnie. W prawej ręce trzyma jabłko królewskie, lewą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma podłużną, z małymi oczami, krótkim nosem, okoloną długą brodą oraz długimi, siwymi, kręconymi włosami. Ubrany jest w srebrzoną tunikę, przepasaną w talii oraz złocony płaszcz zapięty pod szyją i opadający na ramiona.

Silne zabrudzenia.

Rzeźba Matki Boskiej w mandorli mogła być wykonana w drugiej połowie XVII wieku.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem w mandorli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-w-mandorli