Matka Boska z Dzieciątkiem

Kacwin
Niedzica
Parafia Wszystkich Świętych
Matka Boska z Dzieciątkiem rzeźba XX wieku sztuka pierwszej połowy XX wieku Tyrol
ołtarz przytęczowy północny
DZIELO/02014
płaskorzeźba
1913 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Tyrol
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Płaskorzeźba z tronującą Matką Boską z Dzieciątkiem w zwieńczeniu ołtarza bocznego została wykonana w 1913 roku w Tyrolu razem z całym retabulum wybudowanym na miejsce spalonej nastawy.

W polu o fantazyjnej, wklęsło-wypukłej formie, z uszakami płaskorzeźbione przedstawienie tronującej Matki Boskiej z Dzieciątkiem pośród obłoków i uskrzydlonych główek anielskich. Maria ukazana jako siedząca na obłoku, z ugiętymi nogami, zwrócona jest w trzech czwartych w lewo, z korpusem skierowanym w przeciwną stronę. Obiema rękami podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma kwadratową, o małych oczach, wąskim nosie i pełnych ustach, okoloną brązowymi włosami, schowanymi pod welonem. Ubrana jest w złocone tunikę, płaszcz i welon. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo. Twarz ma kwadratową, o pełnych policzkach, małych oczach, wąskim nosie i pełnych ustach, okoloną brązowymi, krótkimi włosami. Ciało ma pulchne, w partii podbrzusza przewiązane złoconą tkaniną. Polichromia ciał naturalistyczna.

Dobry.

Skorupa Andrzej, Monita Rafał, "Kacwin. Kościół Wszystkich Świętych", Kraków 2015

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-41