Matka Boska Niepokalanie Poczęta, Matka Boska Częstochowska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Zalas
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Św. Marii Magdaleny i św. Andrzeja Apostoła
Kościół
Św. Marii Magdaleny i Andrzeja Apostoła
Tagi
Matka Boska Częstochowska Matka Boska Niepokalanie Poczęta oleodruk
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/09746
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie; oleodruk
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Feretron dwustronny, z prostopadłościenną podstawą z otworami na drążki. Na podstawie obrazy z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Częstochowskiej oraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej ujęte drewnianą, złoconą ramą.
Matka Boska z Dzieciątkiem w typie Częstochowskiej Maria została ukazana w półpostaci, z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, wskazując na nie drugą ręką. Patrzy na widza, ma duże, ciemne oczy, wąski nos i niewielkie usta; na prawym policzku dwa, równoległe nacięcia. Jest ubrana w czerwoną suknię w z wąskimi rękawami, obwiedzioną złotem przy szyi i przy mankietach, na którą ma zarzucony zielony maforion dekorowany złotym ornamentem roślinnym i lamowany taśmą ze szlachetnymi kamieniami. Dzieciątko prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma zamkniętą księgę. Ma owalną twarz, ciemne oczy, niewielki nos i usta. Jest ubrane w długą, czerwoną, dekorowaną drobnym ornamentem sukienkę z krzyżem łacińskim na piersi. Obie postacie mają na głowach zamknięte korony podtrzymywane przez anioły, a wokół złocone nimby. Tło jednolite, jasnozielone.
Na drugim obrazie przedstawiono Matkę Boską w całej postaci, stojącą na ziemskim globie, lewą stopą depczącą węża, z półksiężycem przed stopami. Obie ręce ma rozłożone do boków, biją z nich w dół świetliste promienie, głowę skłania w prawo. Ma owalną, delikatną twarz, spogląda przed siebie, ma szeroko otwarte oczy, wąski nos i niewielkie, czerwone usta oraz przykryte białym welonem długie włosy opadające na plecy. Na głowie korona, wokół niej wieniec z 12 gwiazd. Matka Boska jest ubrana w długą, białą suknię przewiązaną w talii paskiem oraz niebieski płaszcz lamowany złotem, zarzucony na plecy i spięty na dekolcie; stopy bose. Tło jasnoniebieskie, przechodzące dołem w skłębione obłoki.

Zarys problematyki artystycznej

Oba przedstawienia wkomponowane zostały w feretron, czyli przenośny, obustronny obraz (czasem rzeźbę) na podstawie, w którą wsuwa się drążki. Używa się go podczas uroczystych procesji, stanowi bowiem rodzaj przenośnego ołtarzyka. Na awersie ukazano wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem inspirowany przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej, co można poznać po ułożeniu postaci i bardzo charakterystycznych nacięciach na prawym policzku Marii. Na rewersie widać Matkę Boską Niepokalanie Poczętą.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

W dwudziestowieczny feretron, czyli przenośny, obustronny obraz (czasem rzeźbę) na podstawie, w którą wsuwa się drążki, wkomponowano wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem inspirowany przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz podobiznę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta, Matka Boska Częstochowska ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-matka-boska-czestochowska

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności