W literaturze dotyczącej historii kościołów w Nowym Targu wzmiankowane są dwie płaskorzeźby przedstawiające scenę Zwiastowania oraz Trójcę Świętą, obie z XVIII wieku, pierwotnie umieszczone w kościele św. Anny w Nowym Targu. Wizerunek Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej jest zatem trzecim, niewzmiankowanym wcześniej w literaturze dziełem, pochodzącym z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta w drewnianej, srebrzonej ramie. W centrum kompozycji ukazana jest Matka Boska stojąca na półksiężycu z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce na tle złoconej, promienistej aureoli. Maria została ukazana w delikatnym kontrapoście z prawą nogą ugiętą w kolanie, w prawej dłoni trzyma berło. Ma szeroką, pełną twarz z dużym nosem oraz małymi ustami i oczami. Ubrana jest w srebrzoną suknię, przewiązaną w talii paskiem oraz złocony welon i złocony płaszcz osłaniający jej nogi i plecy. Dzieciątko siedzi zwrócone trzy czwarte w prawo, w lewej dłoni trzyma jabłko królewskie, a prawą czyni gest błogosławieństwa. Ma szeroką twarz o analogicznych rysach do twarzy Matki. Głowę Dzieciątka okalają długie, ciemne i bujne włosy. Maria i Dzieciątko mają na głowie założone pełne korony. W dolnej części kompozycji klęczą dwa aniołki, zwrócone do środka z twarzami w kierunku widza, ze złożonymi w geście modlitwy dłońmi. Po bokach obrazu umieszczonych jest też sześć uskrzydlonych główek anielskich skierowanych na wprost o pełnych twarzach i ciemnych, średniej długości włosach. W górnych narożach obrazu podwieszona jest srebrzona kotara ze złoconą bordiurą. Tło jednolite, błękitne.
Płaskorzeźba „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” powstała w XVIII wieku w nieznanym warsztacie. Górę obrazu zdobi podwieszona kotara nadająca barokowej teatralności dziełu. Sumarycznie oddane detale, a także sposób modelowania twarzy i dłoni wskazują na warsztat prowincjonalny.
Płaskorzeźba „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” powstała w XVIII wieku w nieznanym warsztacie. Sumarycznie oddane detale, a także sposób modelowania twarzy i dłoni wskazują na warsztat prowincjonalny.
Maria Działo, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-33