Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
Matka Boska Niepokalanie Poczęta płaskorzeźba
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/22406
Kategoria
płaskorzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, laserunek
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W literaturze dotyczącej historii kościołów w Nowym Targu wzmiankowane są dwie płaskorzeźby przedstawiające scenę Zwiastowania oraz Trójcę Świętą, obie z XVIII wieku, pierwotnie umieszczone w kościele św. Anny w Nowym Targu. Wizerunek Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej jest zatem trzecim, niewzmiankowanym wcześniej w literaturze dziełem, pochodzącym z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta w drewnianej, srebrzonej ramie. W centrum kompozycji ukazana jest Matka Boska stojąca na półksiężycu z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce na tle złoconej, promienistej aureoli. Maria została ukazana w delikatnym kontrapoście z prawą nogą ugiętą w kolanie, w prawej dłoni trzyma berło. Ma szeroką, pełną twarz z dużym nosem oraz małymi ustami i oczami. Ubrana jest w srebrzoną suknię, przewiązaną w talii paskiem oraz złocony welon i złocony płaszcz osłaniający jej nogi i plecy. Dzieciątko siedzi zwrócone trzy czwarte w prawo, w lewej dłoni trzyma jabłko królewskie, a prawą czyni gest błogosławieństwa. Ma szeroką twarz o analogicznych rysach do twarzy Matki. Głowę Dzieciątka okalają długie, ciemne i bujne włosy. Maria i Dzieciątko mają na głowie założone pełne korony. W dolnej części kompozycji klęczą dwa aniołki, zwrócone do środka z twarzami w kierunku widza, ze złożonymi w geście modlitwy dłońmi. Po bokach obrazu umieszczonych jest też sześć uskrzydlonych główek anielskich skierowanych na wprost o pełnych twarzach i ciemnych, średniej długości włosach. W górnych narożach obrazu podwieszona jest srebrzona kotara ze złoconą bordiurą. Tło jednolite, błękitne.

Zarys problematyki artystycznej

Płaskorzeźba „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” powstała w XVIII wieku w nieznanym warsztacie. Górę obrazu zdobi podwieszona kotara nadająca barokowej teatralności dziełu. Sumarycznie oddane detale, a także sposób modelowania twarzy i dłoni wskazują na warsztat prowincjonalny.

Streszczenie

Płaskorzeźba „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” powstała w XVIII wieku w nieznanym warsztacie. Sumarycznie oddane detale, a także sposób modelowania twarzy i dłoni wskazują na warsztat prowincjonalny.

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-33

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności