Według kroniki parafialnej Marian Szczurowski namalował obraz Matki Boskiej Anielskiej (Niepokalanie Poczętej) w 1920 roku za kwotę 2000 koron. Pierwotnie dzieło znajdowało się w ołtarzu bocznym św. Franciszka. W 1956 roku było już w ołtarzu głównym i zostało wówczas odnowione przez Karola Rutkowskiego z Krakowa. Obraz był koronowany w 1958 roku.
Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym. W centrum Maria ukazana w całej postaci, stoi na sierpie księżyca i globie, na którym wije się wąż. Przedstawiona jest frontalnie, w kontrapoście, z pochyloną głową skierowaną w prawo oraz dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma owalną, o migdałowatych, półprzymkniętych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną długimi włosami, opadającymi na plecy. Ciało zakrywa metalowa, złocona sukienka, w postaci sukni, dekorowanej motywem kwiatowym, przepasanej w talii oraz płaszcz zawieszony na lewym przedramieniu i rozwiany z przodu, w partii nóg. Na głowie aplikowana, złocona, kameryzowana korona otwarta, a wokół niej wieniec z 12 aplikowanych gwiazd. Matka Boska ukazana jest na tle gęstych obłoków; w górnej części obrazu cztery grupy uskrzydlonych główek anielskich.
Ikonografia Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w sztukach plastycznych wykształciła się w związku z jej kultem długo przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, co miało miejsce dopiero w 1854 roku. Wizerunek Niepokalanej kształtował się na średniowiecznych przedstawieniach Niewiasty Apokaliptycznej, dlatego symbole tej ostatniej, takie jak wieniec z 12 gwiazd, sierp księżyca, słońce i smok (który przybrał później postać węża) zostały stałymi elementami ikonografii Immaculaty. Omawiany obraz z Zawoi przedstawia Matkę Boską Niepokalanie Poczętą w typie samodzielnego wizerunku Marii, zwanym „Immaculata idealna”, który wykształcił się w XVII wieku. Maria została przedstawiona bez towarzyszących jej innych postaci, biblijnych symboli i Dzieciątka Jezus. Ukazana jest jako stojąca w chwale (na tle nieba), adorowana przez anioły.
Pofalowane płótno, miejscami krakelury, płótno podziurawione w dolnej części obrazu.
Według kroniki parafialnej Marian Szczurowski namalował obraz Matki Boskiej Anielskiej (Niepokalanie Poczętej) w 1920 roku za kwotę 2000 koron. Przedstawia on Matkę Boską Niepokalanie Poczętą w typie samodzielnego wizerunku Marii, zwanym „Immaculata idealna”, który wykształcił się w XVII wieku.
Paulina Kluz, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-22