Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zawoja
Miejscowość
Zawoja
Tagi
malarstwo pierwszej połowy XX wieku Matka Boska Niepokalanie Poczęta
Miejsce przechowywania
zasuwa ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/09828
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1920 rok
Technika i materiał
olej na płótnie; metal, techniki złotnicze, złocenie, srebrzenie; lustro
Wymiary podstawowe
szerokość – 120 cm
wysokość – około 200 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Według kroniki parafialnej Marian Szczurowski namalował obraz Matki Boskiej Anielskiej (Niepokalanie Poczętej) w 1920 roku za kwotę 2000 koron. Pierwotnie dzieło znajdowało się w ołtarzu bocznym św. Franciszka. W 1956 roku było już w ołtarzu głównym i zostało wówczas odnowione przez Karola Rutkowskiego z Krakowa. Obraz był koronowany w 1958 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym. W centrum Maria ukazana w całej postaci, stoi na sierpie księżyca i globie, na którym wije się wąż. Przedstawiona jest frontalnie, w kontrapoście, z pochyloną głową skierowaną w prawo oraz dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma owalną, o migdałowatych, półprzymkniętych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną długimi włosami, opadającymi na plecy. Ciało zakrywa metalowa, złocona sukienka, w postaci sukni, dekorowanej motywem kwiatowym, przepasanej w talii oraz płaszcz zawieszony na lewym przedramieniu i rozwiany z przodu, w partii nóg. Na głowie aplikowana, złocona, kameryzowana korona otwarta, a wokół niej wieniec z 12 aplikowanych gwiazd. Matka Boska ukazana jest na tle gęstych obłoków; w górnej części obrazu cztery grupy uskrzydlonych główek anielskich.

Zarys problematyki artystycznej

Ikonografia Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w sztukach plastycznych wykształciła się w związku z jej kultem długo przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, co miało miejsce dopiero w 1854 roku. Wizerunek Niepokalanej kształtował się na średniowiecznych przedstawieniach Niewiasty Apokaliptycznej, dlatego symbole tej ostatniej, takie jak wieniec z 12 gwiazd, sierp księżyca, słońce i smok (który przybrał później postać węża) zostały stałymi elementami ikonografii Immaculaty. Omawiany obraz z Zawoi przedstawia Matkę Boską Niepokalanie Poczętą w typie samodzielnego wizerunku Marii, zwanym „Immaculata idealna”, który wykształcił się w XVII wieku. Maria została przedstawiona bez towarzyszących jej innych postaci, biblijnych symboli i Dzieciątka Jezus. Ukazana jest jako stojąca w chwale (na tle nieba), adorowana przez anioły.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Pofalowane płótno, miejscami krakelury, płótno podziurawione w dolnej części obrazu.

Streszczenie

Według kroniki parafialnej Marian Szczurowski namalował obraz Matki Boskiej Anielskiej (Niepokalanie Poczętej) w 1920 roku za kwotę 2000 koron. Przedstawia on Matkę Boską Niepokalanie Poczętą w typie samodzielnego wizerunku Marii, zwanym „Immaculata idealna”, który wykształcił się w XVII wieku.

Bibliografia

Siwek Andrzej, "Kościół pod wezwaniem św. Klemensa w Zawoi", Kraków-Zawoja 2002
Biernacka Małgorzata, Dziubecki Tomasz, Graczyk Hanna, Pasierb Janusz Stanisław, "Maryja Matka Chrystusa", Warszawa 1987

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Zawoi, Inwentarz kościoła w Zawoji spisany w r. 1919 przez X. prob. Adama Górkiewicza, bs.; Kronika Parafialna, bs.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności